Poradniki i Porady ZGORA

Co brać pod uwagę wybierając i montując okna

Okna i drzwi w budynku pełnią wiele funkcji. W przypadku montażu interesuje nas najbardziej funkcja ochrony wnętrza budynku przed wpływami atmosferycznymi – temperaturą, wiatrem, opadami i promieniowaniem słonecznym oraz wpływami środowiska i hałasem.

W oknie podobnie jak w ścianie zewnętrznej można wyróżnić trzy umowne warstwy, których łączne działanie składa się na tę ochronę.

  • Warstwa wewnętrzna okna (nr 1) – ma chronić warstwę środkową przed parą wodną znajdującą się zawsze w pomieszczeniu.
  • Warstwa środkowa (nr 2), na którą w oknie i drzwiach składają się komory profilu (w aluminiowych przekładka termiczna), a w szybie zespolonej przestrzeń międzyszybowa wypełniona argonem, stanowiące zasadniczą izolację termiczną i akustyczną. Jak wiemy wilgoć w strefie izolacji termicznej zmniejsza lub całkowicie pozbawia ją własności izolujących. W związku z tym musimy chronić tę warstwę przed zawilgoceniem
  • Warstwa zewnętrzna (nr 3) ma zatrzymać wiatr i opady atmosferyczne. Dodatkowym zadaniem tej warstwy jest odprowadzenie pary wodnej i wody, w przypadku, gdyby znalazły się w warstwie środkowej, stąd otwory drenażowe w zewnętrznych ściankach profili i substancja pochłaniająca wilgoć zamknięta w metalowych ramkach na obwodzie szyby zespolonej

warstwy w oknie
Prawidłowy montaż okien i drzwi np. w warstwie docieplenia z zastosowaniem potrójnego systemu uszczelnienia  „ciepły montaż” zapewnia prawidłową pracę każdej warstwy.

Komentarze i opinie do poradnika "Co brać pod uwagę wybierając i montując okna" »»

Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki:

  1. Wybieramy drzwi i okna – Gdzie znaleść dobre drzwi i okna, a zarazem bezpieczne?
  2. Na co zwracać uwagę wybierając materiały budowlane?
  3. Budowa kominów – co wziąć pod uwagę wybierając wykonawcę?
  4. Okna energooszczędne do domu – Wybór okien do mieszkania – porady
  5. Co brać pod uwagę wybierając, kupując i rejestrując domenę?