Poradniki i Porady ZGORA

Czy nadwaga jest dziedziczna?

Dzieci z nadwagą zazwyczaj mają rodziców z nadwagą. Pytanie brzmi, czy można oskarżać genetykę o nadwyżkę kilogramów u dziecka, czy raczej jest to efekt tego, że rodzice przekazują swoje własne zwyczaje rodzic i dziecko nadwaga przejadania się potomstwu, bo przecież wiemy, że nadwagę mamy tylko wtedy, jeśli się przejadamy. Rodzice lubią obwiniać dziedziczenie, twierdząc na przykład, że junior jest: „Grubokościsty – zupełnie jak jego ojciec!”.

Nikt jeszcze nie zidentyfikował jednej przyczyny otyłości. Wykazywano tylko genetyczną zależność pomiędzy nadwagą rodziców a tuszą ich dzieci. Niektóre statystyki są interesujące:

 • Jeśli żadne z rodziców nie ma nadwagi, istnieje tylko 10% ryzyka, że dziecko będzie miało tego typu problem.
 • Jeśli jeden rodzic ma nadwagę, zwiększa to ryzyko u dziecka do 40%.
 • Jeśli obydwoje rodzice mają nadwagę, ryzyko u dziecka zwiększa się do 70%

To mogło by być wystarczającym dowodem na tezę, że waga dziecka jest determinowana przez dziedziczenie. Jednak pewien zabawny rezultat badania zniweczył szansę na łatwe rozwiązanie. Jedna grupa badaczy z powodzeniem udowodniła, że grubi rodzice mają grubsze dzieci. Tymczasem inna grupa odkryła, że rodzice ci mają również tendencję do posiadania grubych zwierzaków! Psuje to szyki zwolennikom dziedziczenia i jeszcze raz pozostawia nas w niepewności. Ponadto dzieci, które zostały adoptowane, zazwyczaj powielają tuszę swoich rodziców adopcyjnych, a nie genetycznych. A zatem chociaż istnieje genetyczny wpływ na typ budowy i tuszę, wydaje się, że czynniki środowiskowe również odgrywają tu ważną rolę.

Komentarze i opinie do poradnika "Czy nadwaga jest dziedziczna?" »»

 1. admin
  Comment od admin:

  Witam, no opublikowałem, bo ciekawy i ładnie przygotowany, ale brakuje porad – przydałoby się uzupełnić jak rodzice powinni dbać o dzieci, by nie miały nadwagi.

  Pozdrawiam

 2. artiz
  Comment od artiz:

  Będę pamiętał. Za jakiś czas spróbuję uaktualnić tekst o porady dotyczące odżywiania dzieci.


Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki: