Poradniki i Porady ZGORA

Czysta i zdrowa woda – jak dbać o zdrowie

Woda którą pijemy jest podstawowym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie. W poradniku tym opiszę  w jaki sposób poprawić jakości naszej wody.

Sporo ludzi nie wie jak kiepskiej jakości woda występuję w naszym kraju. Niestety w wodzie pitnej są zawarte szkodliwe substancje chemicznymi (w tym szczególnie niebezpieczne pestycydy), mikroorganizmy, wirusy, grzyby a także chlor. Spożywanie takiej wody może w dłuższym czasie prowadzić do poważnych schorzeń. Wpływ na taki stan rzeczy ma klika czynników:

 • zły i przestarzały stan sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Polsce.
 • niewłaściwe i przestarzałe regulacje prawne zrównujące jakość wody mineralnej do jakości wody kranowej. W Polsce nie istnieją żadne regulacje prawne normujące jakości wody mineralnej.
 • niezwykle niski odsetek wód klasowych w Polsce. Woda nadające się do picia stanowią poniżej 1% ogólnego zasobu rzek w Polsce.

Aby zapobiegać i minimalizować ryzyko spożycia zatrutej wody zaleca się stosowanie filtrów odwróconej osmozy. Te urządzenia sanitarne są w stanie wytrącić z wody metale ciężkie, bakterie, wirusy i grzyby. Filtry odwróconej osmozy są wyposażone w membranę osmotyczną. Taka membrana ma pory, które mają rozmiary od 0,001-0,005 mikrona. Jest to wielkość ponad 200 razy mniejsza od najmniejszej bakterii i zbliżona do pojedynczej cząsteczki wody. Pory tej wielkości są w stanie wytrącić z wody substancje takie jak: metale ciężkie czyli m. in. żelazo, kadm, ołów, brom, aluminium i wiele innych. Filtry odwróconej osmozy to sześciostopniowy zintegrowany system oczyszczania wody (filtry RO6). System filtrów RO składa się z następujących podzespołów:

 • podwójny filtr mechaniczny, który filtruję z wody osad, piasek, miał i szlam
 • filtr węglowy (GAC granulowany węgiel aktywowany) filtr tego typu służy do eliminacji z wody chloru, który mógłby uszkodzić wrażliwy filtr z membraną osmotyczną
 • membrana osmotyczna
 • mineralizator (wzbogaca wodę o potrzebne minerały
 • lampa na ultrafiolet dodatkowe zabezpieczania eliminujące bakterie, wirusy i grzyby

Komentarze i opinie do poradnika "Czysta i zdrowa woda – jak dbać o zdrowie" »»

Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki:

 1. Dlaczego powinno się mieć filtr do wody?
 2. Woda dla zdrowia
 3. Oczyszczanie wody ze studni głębinowej – jak oczyścić wodę ze studni
 4. Filtry do wody. Jaki filtr wybrać?
 5. Woda alkaiczna – Jak wybierać filtry do wody