Poradniki i Porady ZGORA

Jak dbać o kotły grzewcze? Jak często i w jaki sposób czyścić kocioł (piec)?

Zima w pełni, na termometrze temperatury wskazują wartości ujemne, dlatego też niezmiernie ważne jest aby odpowiednio zadbać o prawidłowe ogrzewanie własnego domu. Część domów posiada w tym celu kotły grzewcze, jednakże wiele osób nie wie w jaki sposób je czyścić tak, aby nie ulegały szybszemu niszczeniu. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami w tym temacie.

Czyszczenie kotłów jest wskazane z kilku względów. Najważniejszy z nich to sytuacja kiedy to w trakcie spalania paliw stałych w różnych elementach odpływowych kotła osadza się popiół i sadz. Jest to o tyle ważne iż nawet kilka milimetrów takowej sadzy powoduje sytuację iż kocioł nie może w pełni wykorzystywać swojej mocy grzewczej. To wszystko wpływa na zwiększenie kosztów z tytułu używania kotła gdyż musimy użyć więcej paliwa.

Kocioł czyścimy w zależności od używanego źródła energii. Jeżeli kotły są na koks to czyścić musimy je minimum raz na dwa tygodnie, z kolei jeżeli kocioł jako paliwo wykorzystuje drewno, bądź węgiel to czyszczenie powinno odbywać się minimum raz w ciągu kilku tygodni. Generalne sprzątanie kotła z elementów takich jak kamień kotłowy powinno odbywać się co kilka lat.

Przejdźmy zatem to czyszczenia kotła. Kotły czyścimy pogrzebaczami bądź specjalistycznymi szczotkami. Przedmioty te muszą być dostarczone przez producenta wraz z kotłem. Do kotła dostajemy się przez otwory wczystne. Najczęściej otwory te są umiejscowione z góry, dlatego też nie ma najmniejszego problemu z dotarciem do wnętrza kotła. W momencie kiedy wyczyścimy kocioł powinniśmy jeszcze zgarnąć resztki popiołu. W tym celu dostajemy się do wnętrza kotła od dołu i wygarniaczem usuwamy resztki popiołu. Po zakończonej pracy powinniśmy dokładnie zamknąć wszelkie otwory w kotle, tak aby móc z powrotem przygotować go do pracy.

Pamiętajmy także, zanim przystąpimy do pracy, że w momencie wyłączenia kotła powinniśmy odczekać jakiś czas. Kotły mają to do siebie iż mimo iż wydają się z zewnątrz zimne to w środku posiadają wysoką temperaturę, a kontakt w gorącym kotłem może się dla nasz skończyć źle.

Komentarze i opinie do poradnika "Jak dbać o kotły grzewcze? Jak często i w jaki sposób czyścić kocioł (piec)?" »»

 1. Nomad
  Comment od Nomad:

  A czy można samemu wyczyścić piec gazowy?

 2. Wichar
  Comment od Wichar:

  Do gazowego lepiej wysłać serwisanta.

 3. Mariusz
  Comment od Mariusz:

  Szczotki, szczotkami ale jak dotrzeć do kanalików ciężko dostępnych? Niestety nie wszędzie da się wyczyścić szczotką. Czy wtedy taki środek Spalsadz sobie poradzi z miejscami ciężko dostępnymi ?

 4. Artur
  Comment od Artur:

  Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz.


Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki: