Poradniki i Porady ZGORA

Czy darowizna jest wolna od podatku?

Z przepisów prawnych wynika, że należy liczyć się z obowiązkiem zapłacenia podatku od darowizny. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że od tej zasady istnieje kilka wyjątków, o których to nie można zapominać.

Na pewno najważniejszym z nich jest regulacja, która stanowi, że jeżeli darowizna została dokonana przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, to taka darowizna jest zwolniona od podatku.

Koniecznością jest jednak dopełnienie kilku bardzo ważnych warunków: poinformowanie o fakcie dostania darowizny naczelnika urzędu stanu skarbowego w terminie 1 miesiąca jak i również udokumentowanie jej dostania.

Zgodnie z kodeksem cywilnym oświadczenie darczyńcy powinno być zawsze złożone w formie aktu notarialnego. Jedynie w takim wypadku możemy domagać się przedmiotu darowizny.

Wart dodania jest również fakt, że forma aktu notarialnego nie jest wymagana jeżeli tylko przyrzeczone świadczenie zostało spełnione. Wobec tego wyjątkiem od powyższej zasady jest sytuacji jeżeli przeniesienie własności przedmiotu darowizny wymaga formy zastrzeżonej.

Najprościej rzecz ujmując w sytuacji jeśli darowana będzie nieruchomość koniecznością będzie sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego.

W tym na pewno pomoże nam adwokat specjalizujący się w sprawach spadkowych, który zajmie się sporządzeniem potrzebnego dokumentu. Adwokat jest więc dla nas szansą rozwiania naszych wątpliwości w kwestiach darowizn.

Źródła informacji:

*Adwokat – Specjalista Spraw Spadkowych
[1] Przepisy Prawa Spadkowego

 

 

Komentarze i opinie na forum do poradnika "Czy darowizna jest wolna od podatku?" »»

Zostaw komentarz lub opinię na forum »»


Relatywne poradniki: