Poradniki i Porady ZGORA

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Czym się kierować?

Podjęcie decyzji o wizycie w gabinecie psychoterapii to nie łatwy krok. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się wprowadzić zmiany w swoim życiu przy udziale psychoterapeuty, to co zrobić żeby zminimalizować ryzyko trafienia na osobę, która nie ma odpowiednich kwalifikacji?

W mediach często można zauważyć przypadki z nieuczciwymi osobami podającymi się za fachowców z różnych dziedzin szeroko pojętej medycyny, świadczących usługi, prowadzących swoje gabinety bez wymaganych dokumentów czy wykształcenia.

Pierwszą czynnością przy pomocy której możemy zweryfikować gabinet jest sprawdzenie jego strony internetowej, jeśli oczywiście taką posiada. Szanujący się psychoterapeuta nie będzie ukrywać swojego wykształcenia i z pewnością na stronie przeczytamy o tym jakie ukończył szkoły, studia, czy brał udział w szkoleniach, treningach, warsztatach, jakie posiada rekomendacje. Powinny one wszystkie być potwierdzone świadectwami, dyplomami, certyfikatami. Można także sprawdzić przynależność psychoterapeuty do różnych towarzystw czy stowarzyszeń psychoterapeutycznych i psychologicznych w których łatwo zweryfikować jego obecność.

W dużych miastach na pewno łatwiej odnaleźć dobry gabinet psychoterapeutyczny. Np. psychoterapia w Warszawie jest możliwa w wielu miejscach jak również w wielu nurtach i przy pomocy różnych technik terapeutycznych. Jeżeli nie mieliśmy nigdy kontaktu z psychoterapeutą warto jest zapytać o możliwość wstępnego spotkania. Podczas niego jest okazja osobistego doświadczenia jak się czujemy w relacji z terapeutą, czy nurt w którym pracuje będzie odpowiedni dla nas.

Komentarze i opinie do poradnika "Jak wybrać dobrego psychoterapeutę? Czym się kierować?" »»

Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki: