Poradniki i Porady ZGORA

Jak otrzymać dotację na kolektory słoneczne

Program dotacji na kolektory NFOŚiGW jest realizowany wspólnie z bankami. Założeniem programu jest udzielanie dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Dotacje na kolektory udzielane są w formie dopłat na częściowe spłaty kredytu bankowego. Nowy program dotacji na kolektory ma pomóc w dofinansowaniu  budowy ok. 50 tysięcy metrów kwadratowych  kolektorów słonecznych rocznie, co stanowi około 30 procent sprzedaży instalacji kolektorów w 2009 r.

Komu przysługuje dotacja na kolektory?

Z programu dotacji na kolektory mogą skorzystać osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe, za wyjątkiem korzystających z sieci ciepłowniczej. Dotacje na kolektory należą się także rolnikom pod warunkiem, że kolektory słoneczne używane będą w gospodarstwie domowym, a nie w rolnictwie.

dotacje na kolektory słoneczne

Wysokość dotacji na kolektory.

Dotacje na kolektory wynoszą 45 procent ceny zakupu i montażu instalacji kolektorów, z założeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany nie przewyższy kwoty 2500 złotych brutto na 1m2 powierzchni zainstalowanych kolektorów. Dotacja na kolektory słoneczne przeznaczona jest na częściową spłatę zaciągniętego kredytu bankowego. Kredyt z dotacją na kolektory może opiewać na wyższą kwotę, ale dofinansowanie dotyczyć będzie tylko części równej kosztom kwalifikowanym.

Sposób uzyskania dotacji na kolektory

Kredyt z dotacją na kolektory udzielany jest obecnie przez sześć banków, które podpisały z NFOŚiGW umowę o współpracy przy realizacji programu. Aby otrzymać dotację na kolektory trzeba okazać w banku faktury, podpisać „Protokół końcowego odbioru Przedsięwzięcia”, a następnie czekać na przeprowadzenie przez bank kontroli.

Kolektory słonecnze na dachu

Dotacje na kolektory udzielane są w formie bezgotówkowej maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia w banku „Protokołu końcowego odbioru przedsięwzięcia”.

Komentarze i opinie na forum do poradnika "Jak otrzymać dotację na kolektory słoneczne" »»

  1. Agata
    Comment od Agata:

    Dotacje to dobry pomysł, dzięki temu energia odnawialna zostanie rozpowszechniona:) Warunki takich dofinansowań są zmienne w zależności od tego czy kolektory nie będą wykorzystywane np. w działalności gospodarczej i umożliwia spłatę części kredytu na kolektor, czytałam kiedyś o tym na stronie Makrotermu

  2. Adam
    Comment od Adam:

    Jesteśmy generalnym dystrybutorem rurowych kolektorów próżniowych ECOSOL (ecosol.pl). Poszukujemy instalatorów na terenie całego kraju. Czy są Państwo zainteresowani naszą ofertą?


Zostaw komentarz lub opinię na forum »»


Relatywne poradniki: