Poradniki i Porady ZGORA

Jak otrzymać dotację na kolektory słoneczne

Program dotacji na kolektory NFOŚiGW jest realizowany wspólnie z bankami. Założeniem programu jest udzielanie dotacji na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Dotacje na kolektory udzielane są w formie dopłat na częściowe spłaty kredytu bankowego. Nowy program dotacji na kolektory ma pomóc w dofinansowaniu  budowy ok. 50 tysięcy metrów kwadratowych  kolektorów słonecznych rocznie, co stanowi około 30 procent sprzedaży instalacji kolektorów w 2009 r.

Komu przysługuje dotacja na kolektory?

Z programu dotacji na kolektory mogą skorzystać osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe, za wyjątkiem korzystających z sieci ciepłowniczej. Dotacje na kolektory należą się także rolnikom pod warunkiem, że kolektory słoneczne używane będą w gospodarstwie domowym, a nie w rolnictwie.

dotacje na kolektory słoneczne

Wysokość dotacji na kolektory.

Dotacje na kolektory wynoszą 45 procent ceny zakupu i montażu instalacji kolektorów, z założeniem, że jednostkowy koszt kwalifikowany nie przewyższy kwoty 2500 złotych brutto na 1m2 powierzchni zainstalowanych kolektorów. Dotacja na kolektory słoneczne przeznaczona jest na częściową spłatę zaciągniętego kredytu bankowego. Kredyt z dotacją na kolektory może opiewać na wyższą kwotę, ale dofinansowanie dotyczyć będzie tylko części równej kosztom kwalifikowanym.

Sposób uzyskania dotacji na kolektory

Kredyt z dotacją na kolektory udzielany jest obecnie przez sześć banków, które podpisały z NFOŚiGW umowę o współpracy przy realizacji programu. Aby otrzymać dotację na kolektory trzeba okazać w banku faktury, podpisać „Protokół końcowego odbioru Przedsięwzięcia”, a następnie czekać na przeprowadzenie przez bank kontroli.

Kolektory słonecnze na dachu

Dotacje na kolektory udzielane są w formie bezgotówkowej maksymalnie w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia w banku „Protokołu końcowego odbioru przedsięwzięcia”.

Komentarze i opinie do poradnika "Jak otrzymać dotację na kolektory słoneczne" »»

 1. Agata
  Comment od Agata:

  Dotacje to dobry pomysł, dzięki temu energia odnawialna zostanie rozpowszechniona:) Warunki takich dofinansowań są zmienne w zależności od tego czy kolektory nie będą wykorzystywane np. w działalności gospodarczej i umożliwia spłatę części kredytu na kolektor, czytałam kiedyś o tym na stronie Makrotermu

 2. Adam
  Comment od Adam:

  Jesteśmy generalnym dystrybutorem rurowych kolektorów próżniowych ECOSOL (ecosol.pl). Poszukujemy instalatorów na terenie całego kraju. Czy są Państwo zainteresowani naszą ofertą?


Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki:

 1. Czy warto instalować kolektory słoneczne?
 2. Jak pozyskać dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej
 3. Jak uzyskać dopłaty do kolektorów słonecznych
 4. Jak najlepiej wybrać kolektory słoneczne
 5. Jakie kolektory słoneczne do ogrzewania wody?