Poradniki i Porady ZGORA

Czy dozór techniczny jest mi potrzebny?

Wielu przedsiębiorców wykorzystuje do codziennej pracy nowoczesne urządzenia techniczne zaawansowane maszyny i niezbyt łatwe w obsłudze narzędzia. Takim przykładem mogą być np podnośniki koszowe, traki taśmowe, czy wózki widłowe i inne które w wyniku swojej codziennej pracy mogą stwarzać niebezpieczeństwo z uwagi na swoje mechaniczne własnościowi. Nie raz zdarzał się spadniecie z wysokości czy przycięcie kończyny. Aby zapobiec temu należy urządzenia stosować zgodnie z zaleceniami specjalistów z Urzędu Dozoru Technicznego.

Ale skąd urzędnik ma wiedzieć jak stosować daną maszynę?

Przede wszystkim takie techniczne podejście to jedno a sprawdzanie czy urządzenie spełnia normy i ma określone parametry to inne. Takim przykładem modernizacji jest czujnik w siedzeniu wózka widłowego. Kiedyś nie było takowego teraz jest to konieczności, kiedy kierowca schodzi (spada) z maszyny specjalne techniczne narzędzie wyłącza ją i unieruchamia. Zbiór obowiązków i praw firm nadzorujących czyli prowadzących dozór techniczny urządzeń nim objętych jest ustawo zapisany. teraz wystarczy tylko wyznaczyć określoną osobę do pilnowania zapisów ustawy. Prawda ze proste? tylko skąd taki pracownik ma widzieć o cho chodzi.

Ustawa to bowiem nie wszystko. Każdy jest zobowiązany taki nadzór prowadzić. Albo zlecić to firmie i to właśnie nazywamy dozorem technicznym w firmie. Zlecenie ustawowego obowiązku podmiotowi zewnętrznemu.

Komentarze i opinie na forum do poradnika "Czy dozór techniczny jest mi potrzebny?" »»

Zostaw komentarz lub opinię na forum »»


Relatywne poradniki: