Poradniki i Porady ZGORA

Domki holenderskie i angielskie, a prawo budowlane i przepisy?

Osoby rozważające zakup domku holenderskiego, czy też angielskiego często czują się nieco zagubione w zawiłościach prawa budowlanego. Niby mówi się, że domki holenderskie nie wymagają pozwolenia na budowę, ale z drugiej strony w różnych miejscach pojawiają się informacje o konieczności zgłoszenia takiego domku. Tak więc, czy domki angielskie/holenderskie stanowią jakiś sposób na obejście prawa budowlanego, czy nie?

domki holenderskie

Paradoksalnie, odpowiedź w tym wypadku brzmi: i tak, i nie. Rzeczywiście Art. 29.1. ust. 12. Prawa Budowlanego mówi, że tymczasowe obiekty budowlane, które nie są połączone trwale z gruntem, a w dodatku przewiduje się ich rozbiórkę lub przeniesienie w inne miejsce, nie wymagają pozwolenia na budowę.  Musimy tutaj jeszcze wyjaśnić, co ustawodawca rozumie pod terminem „tymczasowy obiekt budowlany”.  Tutaj zalicza się wszelkie kioski i pawilony wystawowe czy obiekty kontenerowe, ale także barakowozy. Teoretycznie możemy przyjąć że domki holenderskie zaliczają się do ostatniej wymienionej kategorii. Jest jednak drobna dwuznaczność.

domek angielski

Zatem jak już wspomniano domki holenderskie i angielskie nie wymagają pozwolenia na budowę. Jednak powinny zostać przestawione w inne miejsce lub rozebrane w ciągu 120 dni od postawienia. Jeśli jednak ktoś już kupił i ustawił sobie domek, a w dodatku jeszcze obudował go tarasem, schodkami i daszkami, czy oznacza to, że za chwilę dostanie nakaz rozebrania swojego gniazdka? Zgodnie z tym, co przewiduje Art. 30.1. tymczasowe obiekty budowlane muszą jedynie zostać zgłoszone właściwemu organowi. Wówczas w takim zgłoszeniu podana będzie data, kiedy ewentualnie domek trzeba będzie przestawić, rozebrać lub po raz kolejny zgłosić.

Jak więc wynika z powyższego inwestycja w domek angielski, czy holenderski może być doskonałym pomysłem, na ominięcie skomplikowanego prawa budowlanego i niestaranie się o specjalne pozwolenia. Z drugiej jednak strony proces legalizacji domku holenderskiego bez pozwolenia budowlanego jest także procesem skomplikowanym.  Czy jest gra warta świeczki każdy z nas powinien ocenić samodzielnie.

Komentarze i opinie do poradnika "Domki holenderskie i angielskie, a prawo budowlane i przepisy?" »»

Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki: