Poradniki i Porady ZGORA

Jak oszczędzić na ogrzewaniu?

W poniższym poradniku opiszę jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, a właściwie jak ograniczyć koszty ogrzewania do zera…

Czy można ograniczyć do zera koszty ogrzewania budynku? I nie chodzi tu o domek na Florydzie. Mam na myśli dom bateria słonecznajednorodzinny w naszej strefie klimatycznej. Otóż można – wystarczy wybudować budynek zeroenergetyczny, czyli budynek samowystarczalny pod względem energetycznym.

Budynek zeroenergetyczny nie wymaga dostarczania energii ze źródeł konwencjonalnych, ani do ogrzewania, ani do oświetlenia, ani do zasilania sprzętu AGD. Budynek taki charakteryzuje się doskonałą izolacyjnością przegród zewnętrznych. Minimalna grubość izolacji termicznej ścian zewnętrznych takiego budynku wynosi 40cm.

Budynek zeroenergetyczny wyposażony być musi w wentylację mechaniczną, koniecznie z odzyskiem ciepła. Istotne jest również maksymalne wykorzystanie zysków ciepła od urządzeń AGD, mieszkańców oraz promieniowania słonecznego.

W przypadku budynku zeroenergetycznego, w odróżnieniu od budynku pasywnego, całkowicie rezygnuje się z zewnętrznych źródeł energii, takich ja energia elektryczna z sieci, urządzenia opalane gazem lub olejem opałowym.

Zapotrzebowanie na ciepło pokrywają systemy pozyskujące i magazynujące energię promieniowania słonecznego lub energię wiatru. W systemach tych stosuje się pasywne systemy ogrzewania słonecznego, instalacje z kolektorami słonecznymi o dużej powierzchni, turbiny wiatrowe oraz instalacje z ogniwami fotowoltaicznymi.

Realizacja idei budynków zeroenergetycznych jest jeszcze bardzo kosztowna, należy jednak sadzić, że sytuacja ta z czasem ulegnie zmianie.
budynek - oszczędzanie energii na ogrzewaniu
(Na zdjęciu budynek zeroenergetyczny w austriackiej Styrii.)

Komentarze i opinie do poradnika "Jak oszczędzić na ogrzewaniu?" »»

 1. admin
  Comment od admin:

  Witam, czy to ostatnie zdjęcie domu zeroenergetycznego w austriackiej Styrii jest zamieszczone zgodnie z prawem i nie łamie żadnych praw autorskich?

 2. Autor
  Comment od Autor:

  zdjęcie nie zostało wykonane osobiście, pochodzi od zaprzyjaźnionej osoby
  jeżeli może to stanowić problem, proszę o informacje, wymienię na inne

 3. admin
  Comment od admin:

  Jeżeli autor – ta osoba nie zgłasza sprzeciwu i wyraża zgodę na wykorzystanie zdjęcią to nie ma problemu – może zostać.

 4. Tereska
  Comment od Tereska:

  Brzmi świetnie! Czy w ogóle jest możliwe aby mieć taki dom w Polsce…? Chyba nie dałoby się przetrwać zimy? Ja zdecydowanie stawiam na ogrzewanie aktywne. Póki co mam kolektory słoneczne firmy makroterm i spora część energii rzeczywiście mi się zwraca. Myślę jeszcze o instalacji turbokominka oraz pompy cieplnej.

 5. Marcin
  Comment od Marcin:

  Wiadomo, że jak przyjedzie ciężka zima, to trzeba mieć klasyczne ogrzewanie też.


Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki: