Poradniki i Porady ZGORA

Jak usunąć, zlikwidować szpecące blizny?

Żadne zmiany skórne nie są jej ozdobą, a już na pewno nie blizny. Powstają na skutek naturalnych procesów zabliźniania się ran i są jak najbardziej pożądane podczas gojenia. Blizny pozostają jednak jako całkiem niepotrzebny, a nawet szpecący ślad z przeszłości. Przywołują nieprzyjemne wspomnienia i sprawiają nieestetyczne wrażenie. Warto więc zadbać o swój wygląd i postarać się w jakiś sposób zlikwidować te koszmarne blizny.

Blizna po szyciuChoć wydawałoby się, że na rynku istnieje wiele różnego rodzaju środków na blizny, to w rzeczywistości ich pozbycie się nie jest takie proste i zależy od wielu czynników. Maść na blizny może przynieść pożądany efekt, ale tylko w ściśle określonych, sprzyjających warunkach. Skuteczność działania takich środków zależy bowiem przede wszystkim od rodzaju i wielkości blizny. Inaczej leczeniu będą podlegać blizny po ranach kłutych, ciętych, czy szarpanych, a jeszcze inaczej na leczenie zareagują blizny pooparzeniowe, czy pooperacyjne. Wiadomo, że trudniejsze do usunięcia będą większe blizny, a mniejsze potrafią nawet zniknąć samoczynnie, bez użycia specjalnych środków.

Bardzo ważnym czynnikiem podczas leczenia blizn jest także czas ich istnienia. Starsze blizny są dużo trudniejsze do usunięcia niż blizny świeże, które dopiero się tworzą. Podczas tworzenia się blizn dochodzi często do ich nadmiernego rozrostu i zmiany barwy, nawet na bardzo ciemną. Powstają tzw. bliznowce. Często takie zmiany są nieuleczalne w nieinwazyjny sposób i w celu ich usunięcia wycinany jest fragment skóry z blizną i zastępowany skórą z innego, zdrowego miejsca.

Blizny po oparzeniu

Aby zająć się likwidacją blizn, należy pomyśleć o nich dużo wcześniej i nie zwlekać, aż się „zadomowią” na skórze. Najlepiej zadbać o nie od razu po zagojeniu się ran, aby zapobiec powstawaniu szpecących blizn. Najczęściej wykorzystywane są do tego popularne maść (np. Cepan), które charakteryzują się odstraszającym, cebulowym zapachem. Inną, mniej popularną metodą jest stosowanie Kolagenu Naturalnego, który wygładza blizny i przywraca skórze naturalny stan. Przy poważniejszych bliznach konieczny może być zabieg laserowy lub też chirurgia plastyczna.

1 Komenatrz / Opinia na forum do poradnika "Jak usunąć, zlikwidować szpecące blizny?" »»

  1. Wojtek
    Comment od Wojtek:

    Maść może pomagać tylko przy takich lekkich bliznach.


Zostaw komentarz lub opinię na forum »»


Relatywne poradniki: