Poradniki i Porady ZGORA

Jak walczyć z alkoholizmem

W poradniku tym pragniemy zająć się chorobą alkoholową rujnującą życie samemu alkoholikowi oraz jego rodzinie. Jednym z rozwiązań wyjścia z tego nałogu jest pomoc terapeutyczna, jaką świadczą ośrodki uzależnień od alkoholu. Aby zorientować się w teorii tej przypadłości, przedstawiamy poszczególne tematy  w formie pytań i odpowiedzi.

Czy alkoholizm to choroba?

Tak, alkoholizm jest chorobą. Nałóg, który zmusza alkoholika do picia alkoholu może być tak silny, jest porównywalny do potrzeba jedzenia i picia  wody. Alkoholik w dalszym ciągu będzie pić, mimo poważnych problemów rodzinnych, zdrowotnych lub problemów prawnych. Podobnie jak wiele innych chorób, alkoholizm jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że niszczy ludzkie życie, a następstwa są przewidywalne, tak, jak jego objawy. Ryzyko rozwoju uzależnienia od alkoholu ma wpływ zarówno przez dziedziczenie genów, jak i styl życia.

Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Badania pokazują, że ryzyko rozwoju alkoholizmu tkwi rzeczywiście w rodzinach. Geny osoby częściowo wyjaśniają dziedziczenie tego nałogu, ale styl życia jest również istotnym czynnikiem. Obecnie naukowcy pracują nad odkryciem rzeczywistych genów, które pomogą ludziom zagrożonych alkoholizmem. Przyjaciele, ilość stresu w swoim życiu, i łatwo dostępny alkohol, są również czynnikami, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia alkoholizmu. Ale pamiętaj: Ryzyko, to nie jest przeznaczenie. Tylko dlatego, że alkoholizm ma genetyczne korzenie w rodzinie, nie oznacza, że dziecko alkoholika, automatycznie staje się amatorem nadużywania napojów alkoholowych. U niektórych ludzi rozwija się alkoholizm, chociaż nikt w rodzinie nie ma problem z piciem. Z tego samego powodu, nie wszystkie dzieci z rodzin patologicznych alkoholików mają kłopoty z alkoholem. Istotne, że wiedzą, że są narażone na ryzyko. Ważne jest jednak uświadomienie sobie tego, bo wtedy można podjąć kroki w celu ochrony przed rozwijającym się problemem z alkoholem.

Czy alkoholizm można całkowicie zwalczyć?

Nie, z alkoholizmu nie można się wyleczyć radykalnie. Nawet jeśli człowiek unika libacji alkoholowych picia przez dłuższy czas, może on nadal cierpieć na nawrót choroby. Aby ustrzec się przed nawrotem, alkoholik musi nadal unikać wszelkich napojów alkoholowych.

Czy alkoholizm można leczyć?

Tak, alkoholizm można i należy leczyć. Należy korzystać z programów leczenia alkoholizmu, używać zarówno porad i leków, aby zniechęcić osobę do picia. Większość alkoholików potrzebują pomocy, by wyciągnąć ich z choroby. Dzięki pomocy i leczeniu, wiele osób jest w stanie przestać pić i odbudować swoje życie.

Jakie są szanse leczenia alkoholizmu?

Leczenia alkoholizmu działa na wielu ludzi. Ale, jak każda przewlekła choroba, istnieją różne poziomy sukcesu, jeśli chodzi o leczenie. Niektórzy ludzie przestają pić i pozostają trzeźwi. Inni mają długie okresy trzeźwości, walcząc z nawrotami choroby. A jeszcze inni nie mogą przestać pić przez dłuższy czas. Z praktyki leczenia, jedno jest jednak jasne: im dłużej dana osoba powstrzymuje się od alkoholu, tym większe prawdopodobieństwo, że on lub ona będzie w stanie zachować trzeźwość.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik choć w części pomoże osobom uzależnionym lub ich bliskim w zdiagnozowaniu szans na skuteczną terapię.

Komentarze i opinie do poradnika "Jak walczyć z alkoholizmem" »»

Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki: