Poradniki i Porady ZGORA

Jak wybrać najlepszą pożyczkę?

W świecie finansów, w którym konkurują ze sobą nie tylko poszczególne instytucje, ale także całe sektory, nie ma czegoś takiego jak „najlepsza pożyczka”, „najlepszy bank”, czy „najlepsze konto”. Wszystkie parametry wszelkich produktów muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Co więcej, produkty oferowane przez instytucje ewoluują, pojawiają się nowe pomysły, nowe promocje itd.

pieniądze banktony zł z ręki do ręki

Najważniejszym aspektem uzyskania atrakcyjnej pożyczki jest więc przede wszystkim uważne śledzenie sieci – rankingów, zestawień, nawet reklam (z tymże tych ostatnich z dużą dozą krytycyzmu). Po drugie, warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie rodzaje kredytów w sektorze bankowym w ogóle funkcjonują – w ten sposób odkryjemy najlepsze pozyczki o najniższym oprocentowaniu –> lub pożyczki najlepiej dostosowane do potrzeb klienta.

Pożyczki w pierwszej kolejności dzielą się na:
  • bankowe
  • pozabankowe

Pożyczki bankowe są regulowane prawem bankowym, udzielane na konkretny cel i – przede wszystkim – niżej oprocentowane. Pożyczki pozabankowe są z kolei regulowane kodeksem cywilnym, wyżej oprocentowane, ale za to zdecydowanie łatwiej je potencjalnemu klientowi otrzymać. Pierwszym adresatem naszego wniosku, z racji sumarycznych kosztów pożyczki, powinien być bank. Jeżeli natomiast mamy negatywną historię w BIK, to większe jest prawdopodobieństwo uzyskania pieniędzy w parabankach. W związku z tymi ostatnimi trzeba być jednak czujnym, ale w czujności swojej nie przesadzać: najlepiej sprawdzić rankingi oraz to, czy wybrana firma nie figuruje na „czarnej liście” Komisji Nadzoru Finansowego (dostępnej na stronie KNF).

Ostatni, dość konsekwentnie „trzymający się” liderzy rankingów oferują atrakcyjne pożyczki z niską ratą miesięczną (ok 441 zł na 5000 zł pożyczki).

Innym kryterium podziału pożyczek jest cel (pożyczki gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe itd.) albo fakt, czy są one a) zabezpieczone, b) niezabezpieczone, czyli pożyczane na mocy obliczenia naszej zdolności do ich spłaty, nie zaś pod zastaw.

Komentarze i opinie na forum do poradnika "Jak wybrać najlepszą pożyczkę?" »»

Zostaw komentarz lub opinię na forum »»


Relatywne poradniki: