Poradniki i Porady ZGORA

Jak zapobiegać negatywnemu wpływowi gier na umysł dziecka?

Największą rolę zapobiegającą wpływowi negatywnych skutków gier komputerowych na dziecko powinni pełnić rodzice. Przede wszystkim rodzic powinien wiedzieć w jakie gry gra dziecko. Przy zakupie musi znać oznaczenia systemu PEGI i wiedzieć, czy gra odpowiada wiekowi dziecka i jakie negatywne treści może zawierać. Nieświadomy rodzic może kupić jedną z najbardziej brutalnych gier „Carmaggeddon”, kiedy dziecko powie, że są to tylko wyścigi samochodowe.

negatyweny wpływ gier

Rodzice powinni proponować dziecku gry, które korzystnie na nie wpłyną. Wspólnie spędzając czas z dziećmi przy komputerze, mogą zachęcać do korzystania z gier logicznych, edukacyjnych czy programów do nauki języków obcych. Mówienie przy tym o korzyściach, jakie mogą przynieść może spowodować, że dziecko się nimi zainteresuje. Komputer musi pozostawać pod pełną kontrolą rodziców. Dziecko powinno korzystać z gier tylko wówczas, gdy rodzice są w domu. Ważne też jest ustalenie zasad, z jakich gier dzieci mogą korzystać, a które są dla nich niedozwolone i dlaczego .

grający

Ograniczając czas, spędzony przy komputerze do 1-2 godzin, rodzice mogą szukać i przedstawiać alternatywne formy rozrywki i spędzania wolnego czasu. Zabawy na świeżym powietrzu, zabawy w domu, zapraszanie do domu kolegów czy koleżanek dziecka, próby zainteresowania sportem czy grami zespołowymi – to wszystko powinno odwrócić uwagę od komputera i pozwolić mu na spostrzeżenie wielu radości, płynących również z innych źródeł. Rodzice powinni dopilnować, by nie przedkładało gier komputerowych nad obowiązkami. Gra powinna być nagrodą pod ich wypełnieniu. Ważne jest poświęcanie dziecku wystarczającej ilości czasu i uwagi, co w dzisiejszych czasach okazuje się niekiedy trudne.

Komentarze i opinie do poradnika "Jak zapobiegać negatywnemu wpływowi gier na umysł dziecka?" »»

Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki:

  1. Wybór bezpiecznych portali oraz gier dla dzieci w sieci
  2. Jaką zabawkę kupić dla dziecka, jaki prezent kupić swojemu dziecku?
  3. Czy kupić dziecku zwierzę? Wpływ psa lub kota na rozwój dziecka
  4. Jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka? Gdzie kupić wózek dla dziecka?
  5. Jak przygotować się na narodziny dziecka