Poradniki i Porady ZGORA

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

pomoc psychologa Obecnie korzystanie z psychoterapii jest coraz bardziej popularne. W jaki sposób jednak można wybrać odpowiedniego psychoterapeutę? Osobę, której dobre kwalifikacje rzeczywiście zapewnią  nam odpowiednią pomoc? Nie każda osoba, która otworzyła gabinet psychoterapeutyczny jest bowiem odpowiednio przygotowana do roli psychoterapeuty – niektórzy otwierając gabinety nie mają wcale wymaganego doświadczenia ani wiedzy, nie ukończyli szkoleń w zakresie psychoterapii – pamiętajmy że psycholog, to jeszcze nie psychoterapeuta.

Przede wszystkim nie można opierać się jedynie na poleceniach z Internetu – wprawdzie dzięki niemu można zorientować się w ośrodkach, cenach i specjalizacjach pobliskich gabinetów (wystarczy do tego wpisać w wyszukiwarkę taką frazę geolokalizowaną – np. psychoterapia Warszawa czy psycholog Kraków). Nie należy jednak opierać się jedynie na tym, co wskaże nam wyszukiwarka. Przede wszystkim trzeba sprawdzić kompetencje psychoterapeutów i ich przygotowanie do prowadzenia psychoterapii.

Potwierdzeniem kompetencji jest posiadanie certyfikatu psychoterapeuty, wydawanego przez ośrodek certyfikowany przez PTP (Polskie Towarzystwo Psychologiczne). Kiedy już wiemy, że psychoterapeuta ma kompetencje, sprawdzić należy czy jest on wstanie poradzić sobie z naszym problemem. Problemy psychologiczne są inne – inaczej leczy się choroby jak dystymia, inaczej anoreksję, a jeszcze inaczej uzależnienie od alkoholu – nie każdy kierunek terapeutyczny radzi sobie z zaburzeniami na równi – warto więc sprawdzić w jakiej orientacji teoretycznej pracuje psychoterapeuta i czy orientacja nadaje się do leczenia naszych trudności.

Komentarze i opinie do poradnika "Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?" »»

Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki: