Poradniki i Porady ZGORA

Kiedy warto zainwestować w system automatyki domowej

inteligentny domOd dłuższego czasu zarówno w sieci jak i w prasie roi się od artykułów poświęconych automatyce domowej tzw. Inteligentny dom albo inteligentne instalacje. Pewnie wielu czytelników zadaje sobie pytanie czy taki system to tylko bajer czy konieczność dzisiejszych czasów.  Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć.

Automatyka domowa ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo nasze i domu, zmniejszyć zużycie energii oraz zwiększyć komfort użytkowania.  Systemy automatyki są dla domu tym czym dodatkowe wyposażenie dla samochodu. Zakładając system automatyki domowej należy brać pod uwagę te same kryteria co przy wyborze wyposażenia samochodu. ABS, ASR, poduszki powietrzne, podgrzewanie lusterek, klimatyzacja, webasto, czujniki deszczu, parkowania to są tylko dodatki, ale te dodatki zwiększają nasze bezpieczeństwo i podnoszą komfort jazdy.

Przed wyborem takiego systemu należy ściśle określić czym dokładnie chcemy sterować, jaką funkcjonalność chcemy uzyskać. Najprostszą funkcją jest sterowanie oświetleniem, roletami, dalej sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, wentylacją, podgrzewaniem podjazdów, schodów luster, zdalne zarządzenie domem, sterowanie czasowe, symulacja obecności domowników… i wiele innych.

Następnie należy pomyśleć nad wyborem systemu, czyli tak jak przy zakupie samochodu marki i modelu. Dostępnych jest wiele różnych. Najpopularniejszy system to KNX, Xcomfort, Lutron i LCN, ale o tym w następnej części artykułu.

Autor: ControlHome.pl

Komentarze i opinie do poradnika "Kiedy warto zainwestować w system automatyki domowej" »»

Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki: