Poradniki i Porady ZGORA

Jaką pić herbatę i jaki jest wpływ herbaty na zdrowie?

„Poczekaj i napij się herbaty” tak powinno  wyglądać nasze nowe motto, w tych pełnych zawirowań czasach.

Zielona herbataW Azji moc herbaty doceniali ludzie już od tysięcy lat. Teraz już na całym świecie ludzie wierzą w jej cudowne oddziaływanie. Oczyszczanie organizmu to jedna z masy korzyści wynikających z picia zielonej herbaty, która relaksuje i jednocześnie oczyszcza.

W przeciwieństwie do czarnej herbaty, liście zielonej nie są poddane fermentacji przez co utrzymują substancje czynne takie jak w świeżym liściu. Dzięki temu zielona herbata różni się od czarnej w przygotowaniu, smaku i zawartości.

torebki zielonej herbaty ekspresowej EGCG (epigalokatechina) należący do zbioru substancji „katechin flawonoid” jest najsilniejszą substancją czynna w zielonej herbacie. Przypisuje mu się umiejętności wspomagania systemu immunologicznego przez wszystkie stadia. EGCG ma działanie antyoksydacyjne, czyli niszczące wolne rodniki. Także ma własności wspomagające oczyszczanie jelit i redukcje wartości „złego” cholesterolu.

Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami smaku zielonej herbaty warto też zwrócić uwagę na suplementy diety posiadające zieloną herbatę w swojej recepturze. Picie regularne herbaty poprawia zdrowie i urodę. Do tego wspaniale działa odstresowująco. Trzeba jednak pamiętać, że zawartość katechiny w herbacie instant jest znacząco niższa niż w herbacie zaparzanej ze świeżych liści.

Komentarze i opinie do poradnika "Jaką pić herbatę i jaki jest wpływ herbaty na zdrowie?" »»

 1. Kasia
  Comment od Kasia:

  Najpierw to trzeba wiedzieć jak poprawnie parzyć herbatę bo inaczej nie będziemy mieli pełnowartościowego naparu. Ja osobiście dowiedziałam się o tym z blogu klubu miłośników dobrej herbaty. Wcześniej po prostu przeparzałam i nie zwracałam aż takiej uwagi na tę czynność.

 2. Damian
  Comment od Damian:

  To ja chyba też przeparzam – zalewam wrzątkiem i tak sobie stoi z torebeczką, aż wypiję do dna 🙂

 3. Judyta
  Comment od Judyta:

  Uwielbiam zieloną herbatę! Piję ją codziennie i fakt, przez jakiś czas ją źle parzyłam, ale koleżanka, fanka bloga Dilmah mnie poinstruowała i teraz parzę ją poprawnie i faktycznie – herbata ma inny smak:)

 4. Herbaciarz
  Comment od Herbaciarz:

  hmm, ja nie wiem, zieloną herbatę piję od niedawna, parzyłem za długo zdecydowanie teraz zmniejszyłem czas parzenia do 3 minut i jest dużo lepsza., ale nie wiem jak długo prawidłowo powinno się parzyć i czy zalewać wrzątkiem, czy lekko ostygłą wodą.

 5. Zielony człowiek
  Comment od Zielony człowiek:

  Aby poprawnie zaparzyć, należy:

  Zagotować wodę (nie doprowadzić do wrzenia) a potem przelać do dzbanka lub czegoś innego i odczekać 20 minut. Woda osiągnie wtedy około 65-70 stopni C. Zalać fusy wodą, parzyć 2-3 minuty i wyjąć fusy. Nie słodzić cukrem ! Jedynie miodem.

 6. Adrian
  Comment od Adrian:

  Ja zielonej herbaty w ogóle nie słodzę, spróbuję z tym miodem jak to smakuje. Tylko 20 min czekać to dla mnie za długo, no ale wiem, że tak się powinno zalewać ok 70 stopni i parzyć ok 2-3 min.

 7. Juliana
  Comment od Juliana:

  Ja o tym jak odpowiednio parzyć herbatę na przykład dowiedziałam się dopiero w momencie dołączenia do klubu miłośników dobrej ehrbaty dilmah. Tam zaczęłam czytać bloga o herbacie i cóż dużo ciekawych rzeczy z tamtą się dowiedziałam 🙂

 8. Wesoła
  Comment od Wesoła:

  Ja się dopiero tu dowiedziałam jak parzyć zieloną herbatę, wcześniej też przeparzałam. Dzięki

 9. Herbata
  Comment od Herbata:

  Dzięki za dobry poradnik. Przyda się wielu ludziom, bo mało kto wie jak obchodzić się z herbatą, niestety.


Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki:

 1. Wpływ oleju lnianego na nasze zdrowie oraz funkcjonowanie naszego organizmu
 2. Jak odzyskać zdrowie?
 3. Wpływ fast foodów na zdrowie. Czy można jeść fast foody bez konsekwencji?
 4. Sposób na odprężenie, relaks i oczyszczenie
 5. Wpływ suplementów diety na zdrowie – Czy suplementy diety są korzystne dla zdrowia?