Poradniki i Porady ZGORA

Pielęgnacja i konserwacja okien drewnianych – jak dbać o okna z drewna?

W dzisiejszych czasach należy regularnie konserwować i pielęgnować okna drewniane, pomimo zaawansowanego toku produkcyjnego oraz zastosowaniu nowoczesnych technologii. Najlepszym okresem jest oczywiście wiosna, kiedy okna są przesuszone przez mróz z zimy oraz jesień, kiedy to konserwujemy okna, poprzez natłuszczanie, aby stolarka dobrze zniosła surowe warunki za oknem.

Okno drewniane

Podstawowe pytanie: jak często należy konserwować okna?

Najlepiej raz do roku lub częściej. Należy jednak pamiętać, że nie jest tutaj mowa o renowacji, a jedynie pielęgnacji okien polegającej na dokładnym wyczyszczeniu ram okiennych z brudu (sadza, pyłki), oczyszczeniu uszczelki silikonowej oraz zakonserwowaniu ram poprzez użycie specjalnych płynów dostępnych u producenta, zazwyczaj dostępnych w postaci mleczka lub olejku.

Takie profilaktyczne zabiegi pozwalają zachować trwałość okien z drewna na długi czas oraz zmniejszają niszczenie okien spowodowane czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr, słońce i woda. Gdy okna drewniane mają swoje lata i wymagają szlifowania oraz przemalowania warto skorzystać z fachowej pomocy producenta, który je odnowi, zakonserwuje oraz sprawi, że będą jak nowe i pozwolą cieszyć się nimi na długi czas.

Przypisy:

[1] Powyższe wskazówki zostały opracowane przez eksperta z firmy Bracia Nowaccy, producenta nowoczesnej stolarki okiennej i drzwiowej – www.bracianowaccy.pl.

Komentarze i opinie do poradnika "Pielęgnacja i konserwacja okien drewnianych – jak dbać o okna z drewna?" »»

  1. Alina
    Comment od Alina:

    Jakich preparatów najlepiej używać do czyszczenia okien – oczywiście nie chodzi mi o szyby, tylko o ramy drewniane. Co się najlepiej sprawdza?

  2. Nikki
    Comment od Nikki:

    Preparaty można uzyskać u producenta okien. Zazwyczaj każdy producent farb ma swoje własne preparaty do konserwacji ram okiennych. Jeżeli chodzi o konkretną markę, to mogę polecić preparaty producenta farb – GORI (dostępne u producentów i w dobrych hurtowniach z farbami tej firmy)


Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki: