Poradniki i Porady ZGORA

Jak poradzić sobie z przeziębieniem u dziecka?

Większość z nas, rodziców, w szczególności w przypadku noworodków i niemowląt, panikuje kiedy tylko ich pociechy zaczynają płakać, a my nie wiemy, jak im w tym pomóc. Jeśli dodatkowo pojawia się gorączka i inne niepokojące objawy choroby, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza.

chore dziecko z przeziębieniem Jak jednak radzić sobie z drobnym przeziębieniem u dzieci? Najczęściej występują one w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy mamy do czynienia z największymi zmianami w pogodzie i nie zawsze wiemy, jak się wtedy ubrać. Zarówno my, jak i dzieci, jesteśmy wtedy narażeni na przegrzanie organizmu lub przewianie, więc kiedy tylko pogoda zaczyna być kapryśna, powinniśmy pomyśleć nad domowymi sposobami zapobiegania przed chorobą. Należą do nich m.in.:

 • herbatka malinowa wypita na noc;
 • łyżeczka miodu lub syrop z cebuli na bolące gardło;
 • inhalacje na dokuczliwy katar;
 • gorąca kąpiel na rozgrzanie przed snem;
 • gorące mleko z łyżeczką miodu;
 • maść kamforowa, którą powinniśmy nałożyć przed snem na klatkę piersiową i plecy.

Maluchy są dodatkowo narażone na szybkie złapanie wirusów ze względu na to, że rodzice często ignorują pierwsze kaszlnięcia lub kichnięcia i rezygnują z pozostania wtedy z dziećmi w domu. W rezultacie wirus rozprzestrzenia się, a choroba przenosi się z jednego przedszkolaka na kolejnego. Znacznie lepszym pomysłem jest zostać z dzieckiem kiedy pojawią się pierwsze objawy infekcji, zastosować wszelkie domowe sposoby, a do lekarza udać się dopiero kiedy nie przynoszą rezultatów i kiedy zauważymy podwyższoną temperaturę. Należy również pamiętać o zapewnieniu dużej ilości płynów, przede wszystkim ciepłych, czyli w postaci zupek lub ciepłych herbatek.

Przeziębienie u dzieci występuje wyjątkowo często, dlatego należy się do niego jak najlepiej przygotować. Dzieciom zaleca się pić każdego dnia syropek Bioaron C zawierający wyciąg z aronii. Pomoże to wzmocnić ich organizm.

Komentarze i opinie do poradnika "Jak poradzić sobie z przeziębieniem u dziecka?" »»

Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki:

 1. Jakie wybierać ubrania dla dziecka – odzież dziecięca
 2. Angina u dziecka – co robić? Jak leczyć anginę u dzieci?
 3. Jaki kupić wózek dla niemowlaka i starszego dziecka?
 4. Zdrowie dziecka – jak chronić dzieci przed bakteriami
 5. Jak wybrać najlepszy wózek dla dziecka? Gdzie kupić wózek dla dziecka?