Poradniki i Porady ZGORA

Rak prostaty – Czy grozi mi nowotwór prostaty?

Wraz ze starzeniem się męskiej części populacji wzrasta znacząco możliwość wystąpienia schorzeń stercza. Rak prostaty jest bardzo częstym nowotworem u mężczyzn.

W odczytywaniu mechanizmu powstawania, diagnostyce oraz leczeniu dolegliwości gruczołu krokowego nastąpił istotny postęp. Problem raka prostaty  częściej niż kiedyś gości w mediach. Mimo publicznych ostrzeżeń oraz rosnącej wiedzy pacjentów w dalszym ciągu jeszcze mnóstwo mężczyzn nie ma wyobrażenia na ten temat, lub też ma błędne, podobnie jak o zagrożeniach chorobami prostaty oraz rodzajach ich leczenia.

Gruczoł krokowy, nazywany też prostatą albo sterczem, jest jednym z męskich gruczołów płciowych. U zdrowego, dojrzałego mężczyzny prostata jest wielkości orzecha włoskiego. Leży u podstawy członka, pod pęcherzem moczowym, przed odbytnicą.

U noworodka płci męskiej stercze jest nie większe niż ziarnko groszku, w czasie gdy mężczyzna osiąga dwadzieścia lat, jego ważąca najwyżej 30g prostata przestaje powiększać się. Ma na ten czas rozmiar orzecha włoskiego. Około czterdziestego – pięćdziesiątego roku życia, gruczoł mężczyzny zaczyna się znów powiększać.

Nowotwór – rak prostaty występuje dwa razy częściej w przypadku pokrewieństwa, rodziny aniżeli w globalnej populacji. Taka współzależność występuje w 25% przypadków. Także istnieje dziedziczność nowotworu stercza. Borykają się z nim w zasadzie krewni pierwszego stopnia, co oznacza, że syn dziedziczy schorzenie po ojcu.

Taka postać raka prostaty dotyka na ogół młodych mężczyzn. Dostosowując się do konkretnych zasad, można zmniejszyć ryzyko zachorowania nie tylko na nowotwór prostaty, ale dodatkowo różne inne nowotwory, w tym rozmaite choroby połączone z niewłaściwym odżywianiem się, przykładowo dolegliwości sercowe oraz układu krążenia. Zaleca się odżywiać w sposób jak najbardziej zróżnicowany, trzymać prawidłową wagę.

http://www.i-prostata.pl

Poradnik dodany przez: Globeko

Komentarze i opinie na forum do poradnika "Rak prostaty – Czy grozi mi nowotwór prostaty?" »»

Zostaw komentarz lub opinię na forum »»


Relatywne poradniki: