Poradniki i Porady ZGORA

Jak pomóc dziecku lub bliskiej osobie po stracie i śmierci psa lub innego zwierzęcia?

Na co dzień człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak wiele znaczy dla niego jego pupil, przyjaciel – pies, kot. Nawet czasami z pobłażaniem przyglądamy się sąsiadowi, który nie potrafi sobie poradzić z tym, że nie ma już przy sobie psa, na którego codziennie narzekał, bo spędzał godziny na kanapie, a przecież liniał, nie chciał jeść puszki, którą mu kupował, ani gryźć kości, która powinna czyścić mu zęby, co miało swoje konsekwencje. No, ale przecież to był dobry pies i potrafił tak patrzeć tymi wielkimi brązowymi oczami.

pies

Strata zwierzęcia może być równie bolesna, co strata przyjaciela, ponieważ więź emocjonalna, która łączy człowieka z jego pupilem potrafi być równie silna, co więź między ludźmi. Właściciel zwierzęcia dba o niego, troszczy się, można powiedzieć, że „inwestuje swoje emocje”. Żałoba takiej osoby jest tym bardziej bolesna, im więcej uczucia przelała ona na swoje pupila. W skrajnych przypadkach, gdy taka osoba nie ma przy sobie nikogo bliskiego z rodziny, to właśnie pies, kot, czy inny pupil staje się jego jedyną rodziną. W przypadku takiej osoby kondolencje są jak najbardziej na miejscu, ale muszą być niezwykle przemyślane i wyważone.

Tak jak w przypadku żałoby po stracie człowieka, żałobnik nie powinien zamykać się w sobie, ani dusić emocji. Płacz z powodu straty kogoś bliskiego, nie jest powodem do wstydu. Widząc kogoś w takiej sytuacji, trzeba zdać sobie sprawę, że cierpienie tej osoby jest prawdziwe. To nie jest czas na banalizowanie, czy wyśmiewanie. Wiele osób właśnie ze strachu przed ośmieszeniem zamyka się w sobie i nie opowiada o uczuciach. Powiedzenie „bardzo mi przykro” i okazanie zrozumienia i współczucia jest bardziej na miejscu. Nawet, jeśli oznacza to, że najbliższe kilka minut spędzisz na wspomnieniach o pupilu i na przeglądaniu zdjęć. Takie wspominki mogą pomóc w przezwyciężeniu smutku po stracie przyjaciela.

Jeśli umarł pies lub inny zwierzak twoich dzieci, ważne byś pamiętał, że nawet kilkuletnie dzieci mogą cierpieć po stracie zwierzęcia. Możesz urządzić symboliczny pogrzeb zwierzęcia w swoim ogródku, czy w parku. Pamiętaj, że choć dla ciebie śmierć chomika może nie znaczyć dużo, smutek dzieci jest prawdziwy. Pogrzeb zwierzęcia powinien nosić wszelkie znamiona podniosłej uroczystości, tak, by dzieci w żaden sposób nie odczuły, że naśmiewasz się z ich uczuć.

Jeśli stratę zwierzęcia poprzedzało jakieś znaczące, smutne wydarzenie, na przykład strata członka najbliższej rodziny lub utrata pracy, śmierć psa, czy kota może być o wiele bardziej bolesna dla takiej osoby. Gdy uczucia smutku i żalu kumulują się trudniej jest sobie poradzić z sytuacją. Taka osoba może naprawdę potrzebować rozmowy i pomocy. Wspólne wspominanie pupila mogłoby być punktem wyjście do rozmowy o innych problemach.

Poza smutkiem i żalem, bardzo często stracie zwierzęcia towarzyszy poczucie winy, szczególnie, jeśli właściciel musiał uśpić zwierzę. W takim przypadku rozmowa i okazanie zrozumienia są bardzo ważne. Często właściciel chce usłyszeć od swojego rozmówcy potwierdzenie, że uśpienie psa, czy kota, było właściwym wyjściem. Nawet, jeśli zwierzę bardzo cierpi, to decyzja o jego uśpieniu jest niezwykle trudna. Właściciel do końca ma zazwyczaj nadzieję, że może jeszcze stan zwierzęcia się poprawi.

Zwierzęta w dzisiejszych czasach, szczególnie w miastach, trzymane są w domach po to, aby wypełnić pewną emocjonalną lukę. Przelewamy na nie swoje uczucia tak jak na ludzi i mamy prawo cierpieć po ich stracie. Pomoc w tych ciężkich chwilach smutku jest czasami bardzo potrzebna.

Komentarze i opinie do poradnika "Jak pomóc dziecku lub bliskiej osobie po stracie i śmierci psa lub innego zwierzęcia?" »»

Zostaw komentarz lub opinię »»


Relatywne poradniki:

  1. Pomoc dla osób w depresji. Jak pomóc osobie w depresji?
  2. Jak się starać o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej
  3. Co robić, gdy nasz pies zachoruje?
  4. Jaki prezent na rocznicę dać bliskiej osobie?
  5. Czy kupić dziecku zwierzę? Wpływ psa lub kota na rozwój dziecka