Alergia na sierść zwierzaka to dosyć często spotykana dolegliwość. Kot, czy pies często stają się członkiem rodziny, jednak trudno jest codziennie zmagać się z objawami takimi, jak łzawienie, kichanie, czy katar. Jeśli pomimo alergii decydujemy się na zatrzymanie zwierzaka powinniśmy próbować się chronić i zminimalizować występowanie jej objawów.
Pierwszą z czynności, które powinno się wykonywać jest częste kąpanie kota, czy psa, najlepiej rób to raz w tygodniu. Oprócz kąpieli codziennie przecieraj zwierzaka mokrą gąbką i czesz go grzebykiem, czy szczotką.
Dbaj o to, aby posłania, dywany, kanapy oraz wszelkie miejsca, w które łatwo wchodzi kurz, czy sierść były regularnie i często odkurzane oraz trzepane. Jeśli to możliwe to postaraj się ograniczyć liczbę takich miejsc, np. poprzez zrezygnowanie z dywanów. Również na Twoich ubraniach może gromadzić się sierść, dlatego ważne jest aby były one często prane i oczyszczane. W przypadku kota czyść jego kuwetę, jak najczęściej. Jeśli lubisz bawić się z psem – najlepiej rób to na dworze.
Nie wpuszczaj pupila do swojego łóżka, a najlepiej w ogóle nie dopuszczaj go do sypialni. Sen bez alergenów to to, czego Ci potrzeba. Często pierz pościele i zapoznaj się z ofertą dostępnych pościeli przeznaczonych specjalnie dla alergików.
Po zabawach, czy głaskaniu koniecznie umyj ręce, a podczas zabawy unikaj kontaktu nieumytych rąk z oczami oraz z twarzą.
Zainwestuj w filtry do powietrza.
Pamiętaj, że alergia na sierść jest przyczyną wielu chorób alergicznych. To czy zwierze pozostanie w domu powinno zostać skonsultowane z lekarzem.
Tak to jest, jak się zwierzaka weźmie do domku, a okaże się, że ktoś jest alergikiem, a zazwyczaj już po kilku dniach to się człowiek do zwierzaka przywiąże i go nie odda. Wtedy trzeba sobie jakoś z tą alergią radzić 😉