Urządzanie mieszkania dla jednych jest przyjemne, ale bywają takie dylematy, że trudno spać spokojnie. Jak nie popełnić błędów i uzyskać praktyczną i wygodna łazienkę? Zwykle tracimy dużo czasu, pieniędzy i nerwów, aby wszystko idealnie ze sobą współgrało – podpowiadamy, o czym warto pamiętać. Niewielki metraż ma swoje wymagania.
Niewielka łazienka – wiele dylematy
Właściciele małej łazienki muszą przemyśleć kilka kwestii – design, kolorystykę i dopasowanie urządzeń oraz materiałów wykończeniowych. Wanna prostokątna czy narożna, a może brodzik? Jakie oświetlenie dopasować, czy ogrzewanie podłogowe jest konieczne? To podstawowe tematy, które wymagają rozstrzygnięcia – jednak poza stylem kluczowy jest też komfort i funkcjonalność wnętrza. Urządzenie praktycznej łazienki nie jest jednak proste, dlatego warto skorzystać z kilku trików i porad.
Praktycznie, ale i kreatywnie
Warto przejrzeć aktualne trendy, poznać różne inspiracje i przemyśleć swoją koncepcję, gdyż branża architektoniczna oznacza ogromne spektrum możliwości. Wiele rozwiązań wybieramy jednak z przyzwyczajeń – nowoczesne technologie zasługują na uwagę, gdyż mogą znacznie wpłynąć na funkcjonalność łazienki.
Urządzenia sanitarne – zmiana planu
Podstawowe zadanie to wybór i montaż urządzeń sanitarnych – całe wnętrze może zaplanować inaczej niż zrobił to deweloper. Warto na nowo przemyśleć i zaaranżować całość – może niepotrzebna będzie tak duża pralka, a zamiast wanny lepszym wyborem będzie jednak brodzik prysznicowy?
Optycznie powiększ wnętrze
Małe wnętrze warto też optycznie powiększyć – może w tym pomóc oświetlenie oraz wybór jasnych kolorów. Starannie wybierz meble łazienkowe i elementy dodatkowe, aby ją wizualnie powiększyć – stawiaj na kompaktowe sprzęty, a także nowoczesną armaturę.
Koniecznie jasne kolory
Aby optycznie powiększyć wnętrze, warto dobrać odpowiednie materiały – jak płytki w jasnych odcieniach i o dużym formacie, dodatki odbijające światło i odpowiednie oświetlenie. Lepiej zrezygnować z mozaiki czy przytłaczających wzorów płytek. Modne są łazienki białe, beżowe, ew. z elementami szarości – ciemne kolory mogą gościć w dodatkach. Wanna narożna również sprawdzi się w wielu mniejszych łazienkach i nie będzie wywoływać przytłaczającego efektu.
Oświetlenie – klucz do sukcesu
Odpowiednio dobrane oświetlenie również pełni ważną rolę w niedużej łazience – podobnie jak lustra i różne połyskujące dodatki. Warto zamontować tzw. oświetlenie punktowe na suficie i przy lustrze. Polecamy chłodną biel, gdyż pomieszczenie zyska wizualnie przestronności.
Mnie się podobają ciemne, ale mam twardą wodę, czyli każdą kroplę widać. Dlatego musiałam zrobić białą.
Jestem właśnie po zakupie brodzika prysznicowego i kabiny w sklepie. Wybraliśmy nieduży produkt, który można z powodzeniem zainstalować w naszej aż dwumetrowej łazience. 😀
Mała łazienka to żadna przeszkoda o ile posłużysz się dobrym projektem.