Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Warto jednak ubezpieczając samochód wykupić pakiet OC AC, który w pełni zabezpiecza nasz samochód. OC komunikacyjne zapewnia jedynie zwrot kosztów związanych z pokryciem szkód osoby poszkodowanej przez nas w wypadku samochodowym. Jeśli jednak chcemy odzyskać pieniądze za naprawę uszkodzeń i zniszczeń po wypadku naszego samochodu, jak również odzyskać koszty utraty samochodu lub jego wyposażenia zapewni nam to autocasco. Dlatego też dużo bardziej opłaca się wykupienie pakietu oc ac zamiast same oc komunikacyjne.
Na co zwrócić uwagę kupując oc ac samochodu?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na czerty kwestie: udział własny, franszyzę integralną, amortyzację części oraz konsumpcję sumy ubezpieczenia.
Udział własny to dość dziwna kwestia.
Firmy ubezpieczeniowe określają ją jako dobrowolną co znaczy, że możemy zredukować ją do zera przez tzw. wykupienie. Jeśli ją zredukujemy to jednocześnie podwyższamy składkę. Mało atrakcyjne? Kto chciałby pokrywać koszty ubezpieczenia z własnych środków? Ty,m bardziej jeśli chodzi o jego kradzież. Dlatego też wykupią oc ac, musimy sprawdzić czy ubezpieczyciel potrąca udział własny z odszkodowania czy z sumy ubezpieczenia.
Udział własny stosuje się zwykle:
- w szkodach kradzieżowych z miejsc niestrzeżonych,
- w przypadku kradzieży na terytorium Rosji, Białorusi, Ukrainy i Mołdawii,
- przypadku wypłaty odszkodowania za którąś już z kolei szkodę,
- w przypadku szkód powstałych w wyniku przekroczenia prędkości,
- w przypadku gdy właściciel czy kierowca pojazdu jest młody.
Franszyza integralna
Kolejną kwestią na jaką należy zwrócić uwagę wykupując oc ac, to franszyza integralna. Jest to wartość, od wysokości której firmy ubezpieczeniowe nie wypłacają odszkodowania. Jeśli jednak szkoda przekracza tę wartość, ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w całości i nie potrąca żadnej kwoty.
Jeśli wymieniamy uszkodzny w wypadku zderzak, ubezpieczyciel zwróci nam jedynie koszty jego obecnej wartości. Nie zwróci nam odszkodowania za nowy zderzak a za zderzak zużyty. Jeśli po wypadku zdecydujemy się wymienić uszkodzone części na nieoryginalne, firmy ubezpieczeniowe pokryją koszty naprawy całego samochodu.
Zwróćmy uwagę na konsumpcję sumy ubezpieczenia. Jeśli mamy taki zapis w umowie bądźmy przygotowani na to, że po każdym wypadku suma ubezpieczenia jest pomniejszana o wartość wypłacanego odszkodowania. Jeśli bierzemy udział w wielu stłuczkach w ciągu roku często konieczne jest tzw. doubezpieczenie samochodu, gdyż pula ubezpieczenia się wyczerpie.
Pamiętajmy jednak, żeby sprawdzić dokładnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia a w nich zapis o sytuacjach w których firmy ubezpieczeniowe nie wypłaca odszkodowania. Najczęściej są to przypadki gdy:
- do wypadku doszło w przypadku, gdy kierowca nie posiadał odpowiednich dokumentów, prowadził pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających
- kierowca zbiegł z miejsca wypadku,
- skradziony samochód został pozostawiony z kluczykami i dowodem rejestracyjnym w środku,
- skradziony pojazd nie został zabezpieczony zgodnie z instrukcją,
- pojazd został skradziony w wyniku rażącego niedbalstwa ubezpieczonego,
- pojazd brał udział w wyścigach lub był użyty do nauki jazdy,
- spowodowane szkody nastąpiły w wyniku działań wojennych.
Już chciałem zwrócić uwagę, że nie „franszyza” tylko „franczyza” :), ale pomyślałem, a sprawdzę najpierw – no i jakbym nie sprawdził to bym się nieźle wygłupił ;).
Bardzo przydatny poradnik.
Pozdrawiam