Choroby układu krążenia wciąż są główną przyczyną zgonów w Polsce. Właśnie z tego względu tak ważna jest profilaktyka. Kiedy i gdzie wykonać badanie kardiologiczne? Jak się do niego przygotować? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące badania kardiologicznego.
Jakie badanie kardiologiczne wykonać?

Badania kardiologiczne pozwalają ocenić stan zarówno mięśnia sercowego, jak i naczyń krwionośnych (żył i tętnic). Lekarz może dać pacjentowi skierowanie na jedno z kilku wykonywanych badań kardiologicznych, np.:
- USG serca,
- próbę wysiłkową,
- EKG (elektrokardiografia).
To ostatnie badanie kardiologiczne jest najbardziej popularnym, a to z kilku powodów. Od pacjenta nie wymaga ono specjalnego przygotowania i jest skuteczne – pozwala wykryć wiele chorób serca, np. niedokrwienie mięśnia sercowego i zawał serca.
Kiedy warto wykonać badanie kardiologiczne EKG?
Jest co najmniej kilka wskazań do wykonania badania kardiologicznego EKG. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie występowanie:
- kołatania serca,
- bólu w klatce piersiowej,
- zawrotów głowy
to niezwłocznie powinieneś skontaktować się z lekarzem. Po przeprowadzeniu wywiadu otrzymasz najprawdopodobniej skierowanie właśnie na badanie kardiologiczne EKG. Na podstawie wyników lekarz postawi diagnozę i – jeżeli będzie taka konieczność – wdroży niezbędne leczenie.
Elektrokardiografię wykonuje się kontrolnie u osób z rozrusznikiem serca. Także rozpoznanie u pacjenta arytmii jest przesłanką do regularnego wykonywania badania kardiologicznego.
Gdzie wykonać badanie kardiologiczne EKG?
Pacjenci mogą otrzymać od lekarza skierowanie na badanie EKG (wówczas jest ono bezpłatne) lub skorzystać z oferty prywatnych ośrodków medycznych specjalizujących się w wykonywaniu badań. Badanie kardiologiczne EKG jest przeprowadzane m.in. w Centrum Medycznym Synexus. Pacjentowi nie jest potrzebne skierowanie od lekarza – wystarczy, że zadzwoni i umówi się na jego wykonanie w dogodnym dla siebie terminie. Dane kontaktowe znajdują się na firmowej stronie Centrum
Jak przebiega i ile trwa badanie kardiologiczne EKG?
EKG to badanie nieinwazyjne. Rozpoczyna się ono od odtłuszczenia skóry, na którą następnie lekarz mocuje elektrody. To właśnie one przekazują informacje do elektrokardiografu. Badanie trwa ok. 10 minut.
Witam, czy jeżeli zdarza się, że gniecie mnie w klatce piersiowej, ale ogólnie miałam EKG niedawno i było ok, to znaczy że coś jest nie tak?
Może tak zwane nerwobóle.
a to jest pojęciem medyczne, czy bardziej potoczne? Co to za nerwobóle?
Do lekarza idź, a nie słuchaj znachorów z Internetu.
Z sercem nie ma żartów.
Nerwoból to pojęcie medyczne – neuralgia, ból bez przczyny.
Serce nie sługa, bije po swojemu.
Cholesterol warto sobie zbadać, bo to on potem prowadzi do różnych chorób układu krwionośnego.