W instalacji elektrycznej w budynkach system korytek kablowych podtrzymuje izolowane przewody elektryczne wykorzystywane do dystrybucji energii. Korytka kablowe są stosowane jako alternatywa dla otwartych systemów przewodów elektrycznych. Wytwarzane zwykle z ocynkowanej stali, stali nierdzewnej, aluminium szkła bądź sztucznego tworzywa wzmocnionego włóknem.
Korytka kablowe są powszechnie wykorzystywane do przeprowadzania przewodów w budownictwie przemysłowym i handlowym. Są szczególnie użyteczne tam, gdzie przewidywane są zmiany w obrębie instalacji elektrycznej. Nowe okablowanie zostaje wówczas zainstalowane poprzez ułożenie w korytkach kablowych zamiast przeciągania przez rurki, co znacznie ułatwia montaż. Jednak stosowanie korytek kablowych ma wpływ na bezpieczeństwo pożarowe. Wiadomo, że aby zmniejszyć ryzyko pożaru, a zwłaszcza jego szybkiego rozprzestrzenienia się po budynku, należy stosować kable posiadające ognioodporne osłonki. Lecz zastosowanie niepalnych kabli na niewiele się zda, jeśli zostaną ułożone w korytkach kablowych z tworzyw sztucznych, które są przecież łatwo palne. Dlatego ognioodporne przewody należy kłaść w ognioodpornych korytkach.
Ponadto mimo, że korytka kablowe kładzione są zwykle w trudno dostępnych miejscach, należy dbać o to, by pozostawały czyste. Zgromadzony kurz czy łatwopalny pył również sprzyjają pożarom. Dlatego korytka trzeba rutynowo sprawdzać i utrzymywać w czystości. Dodatkowo jak wykazały niemieckie testy żelazne, korytka kablowe rozszerzają się pod wpływem ciepła wytwarzanego przez ogień.
Niektóre przepisy budowlane wprost nakazują odpowiednie stosowanie korytek kablowych tak, by nie miały one wpływu na załamanie się zapory ogniowej. Powyższe kwestie należy rozważać przy zakładaniu instalacji elektrycznej, zwłaszcza jeżeli budynek jest wyposażony w oświetlenie awaryjne, które zwłaszcza w trakcie pożaru powinno przynajmniej przez pewien czas działać bez zarzutu.