Oparzenia słoneczne powstałe w solariach. Jak sobie z nimi radzić, jak nie dopuścić do powstania poparzeń spowodowanych zbyt długim naświetlaniem skóry przez lampy solaryjne? Na pewno też zadawaliście sobie te pytania, odwiedzając pobliskie Wam solarium. Odpowiedzi na nie znajdziecie w poniższym poradniku, do lektury którego w tym momencie zapraszam.
Oparzenia spowodowane lampami solarnymi tworzą się stopniowo, nie jest to kwestia przekroczenia pewnego magicznego progu, który u wszystkich osób jest taki sam. Próg ten u każdego jest w innym momencie. Generalizując jednak jeśli przestaniemy wystawiać ciało na promieniowanie ultrafioletowe (UV) przed przekroczeniem niebezpiecznej granicy, nic złego nie powinno się zdarzyć.
Jeśli nawet pojawi się zaczerwienienie na skórze, powinno ono ustąpić w przeciągu maksymalnie 24-48 godzin. W takim przypadku kolejna wizyta w solarium powinna mieć miejsce po upływie właśnie tych czterdziestu ośmiu godzin. To okres, który dajemy skórze na regenerację, a oparzenie słoneczne zostaje można powiedzieć „wyzerowane”. Po tym czasie nasze pigmenty w skórze są gotowe do dalszego przyciemniania naszej karnacji. Bardzo powszechna jest opinia, że po oparzeniu słonecznym nasza skóra jest mocniej opalona, więc to dobrze doprowadzać się do takiego stanu. Taka opinia na temat opalania jest błędna. Zaleca się stopniowe i powolne zwiększanie czasu opalania.
Przykładowo, jeśli za pierwszym razem wybrałaś się do solarium na pięć minut, przy drugiej wizycie zwiększ czas o dwadzieścia pięć procent, czyli idź na sześć minut. Przy kolejnej sesji, znów delikatnie zwiększ czas opalania, a nie będziesz miała problemów z poparzeniami słonecznymi spowodowanymi wizytami w solarium.
Pamiętajcie, że opalanie ma być procesem zdrowym dla Waszej skóry, a nie torturami dzięki którym zyskacie opaleniznę. Skóra poddawana procesowi naświetlania promieniowaniem ultrafioletowym powinna być pozbawiona niezagojonych ran, czy blizn. Zaleca się stosowanie kosmetyków ochronnych, przed ale także i po opalaniu, aby nawilżyć wysuszoną skórę. Jeśli będziecie trzymać się tych zasad, jest duże prawdopodobieństwo że unikniecie poparzeń skóry wywołanych wizytami w solarium. Pozdrawiam serdecznie i do usłyszenia!