Na upragniony urlop często czekamy i oszczędzamy przez wiele miesięcy. Jak zabezpieczyć się na wypadek oszustwa lub bankructwa biura podróży i jego podwykonawców? Zobacz, gdzie możesz zweryfikować firmy z branży turystycznej.
1. Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych
Ewidencja podlega pod Ministerstwo Sportu i Turystyki i jest prowadzona w formie elektronicznej. Szczegółowy rejestr znajdziesz na stronie www.turystyka.gov.pl. Zawiera on między innymi informacje o tym, czy dana firma ma wykupione ubezpieczenie obejmujące podróżnych, gwarancję bankową lub ubezpieczeniową albo czy korzysta z rachunku powierniczego, który sprawuje pieczę nad środkami do czasu realizacji usługi.
2. Krajowa Organizacja Handlu i Usług
W ramach Departamentu Ochrony Konsumenta KOHiU może sprawdzić Twoją umowę jeszcze przed podpisaniem i prześwietlić biuro podróży, z którego planujesz skorzystać. W razie problemów oferuje także pomoc w wyegzekwowaniu odszkodowania lub odzyskania wpłaconych pieniędzy, jeżeli świadczone usługi nie spełniały warunków zawartych w umowie.
3. Krajowy Rejestr Sądowy
Tu znajdziesz informacje na temat kondycji finansowej firmy i członków zarządu w spółce. Jeżeli biuro jest w trakcie procesów upadłościowych, Krajowy Rejestr Sądowy jako pierwszy udostępni taką informację. Odkąd pobranie wypisu możliwe jest w formie elektronicznej, stało się całkowicie darmowe.
4. Serwis Ochrony Konsumenta Krajowego Rejestru Długów
Gromadzi i udostępnia informacje na temat firm zalegających z uregulowaniem zobowiązań. Jeżeli Twoje biuro podróży zalega z płatnościami wobec podwykonawców (firm transportowych, cateringowych lub hoteli) albo nie wypłaciło ostatnio pensji swoim pracownikom, dowiesz się o tym ze strony www.konsument.krd.pl.
5. Internetowe fora dyskusyjne i komentarze
Są bogatym źródłem wiedzy na temat wszelkich nieprawidłowości związanych z wyjazdami, ale należy podchodzić do nich z rezerwą. Nie wszystkie oskarżenia pod adresem biur podróży są uzasadnione i sprawiedliwe. Część negatywnych wpisów na forach to robota konkurencji lub zwykłych malkontentów, ale są też takie, które w bardzo szczegółowy sposób opisują konkretne przewinienia i niedopatrzenia organizatorów wyjazdu – na te warto zwrócić szczególną uwagę i spróbować dotrzeć do informacji na temat sposobu rozwiązania konfliktu.
Dodatkowe informacje i porady:
[1] Więcej informacji o tym jak zmniejszyć ryzyko finansowe związane z wyjazdami można przeczytać na: http://www.czasnafinanse.pl/oszczedzanie/artykuly/oszczedne-wakacje