Przy projektowaniu pomieszczeń na parkingach, w centrach handlowych czy innych publicznych budynkach, należy zastosować konstrukcje o niskiej palności. Nie można zapomnieć o tworzeniu przegród hamujących ogień. Taką funkcję mogą spełniać otwierane bramy przeciwpożarowe. Standardowo w tych bramach zamontowane są drzwi przeciwpożarowe.
Projektując takie budynki należy spełnić wszelkie wymagania nadzoru budowlanego dotyczące konstrukcji ścian przeciwpożarowych.
Jeżeli chcemy pomieszczenie zamknąć bramą przeciwpożarową niezbędne jest uzyskanie zezwolenia od nadzoru budowlanego, potwierdzającego właściwości przeciwpożarowe konstrukcji ścian.
Obszar osadzenia skrzydła bramy przeciwpożarowej musi być odpowiednio przygotowany, nie można zapomnieć o konieczności pozostawienia odpowiedniej ilości miejsca na etapie projektowania pomieszczenia.
Kolejnym ważnym elementem, który wymaga miejsca jest przeciwciężar do otwierania bramy. Przy projektowaniu pomieszczeń przeciwpożarowych należy również zapewnić wystarczający odstęp od przewidywanych w zasięgu przesuwu bramy słupów, obudów i innych konstrukcji i urządzeń (wymagany między innymi dla regulatora prędkości zamykania, napędu elektrycznego bramy jak i okucia drzwi).
W przypadku konstrukcji budynku wykonanej z cegły, betonu komórkowego niezbędne jest wykonanie nadproża betonowego, nad otworem oraz w obszarze parkowania bramy.
Witam,
Dużo naszukałem się bramy przeciwpożarowej do budowanej hali produkcyjnej. Ważne dla mnie było aby spełniła wszystkie wymogi BHP i później nie było problemu z odbiorem. Znalazłem fachowca w dziedzinie przeciwpożarowej w Częstochowie. Przyjechali dokonać pomiarów i zaproponowali pasujące do mojej hali dwa rozwiązania.
Pojawił się problem którą wybrać…..