Zapewne wielu o nich słyszało, lecz spytani podczas ulicznej sondy nie potrafiliby udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie „czym tak naprawdę są certyfikaty FSC/PEFC i dlaczego ich posiadanie to same korzyści”?. Czas więc zmienić obraz tej sytuacji i wyjaśnić wątpiącym oraz niezdecydowanym kulisy certyfikowania, a także wszystko to, co ma na nie wpływ. Pora na solidną dawkę informacji o certyfikatach FSC…
W dzisiejszych czasach wielu producentów i konsumentów oczekuje gwarancji źródła pochodzenia danych produktów pochodzenia drzewnego, czy produkcji ekologicznej. W tym wypadku certyfikaty FSC i PEFC przysłużą się nam szczególnie. Dają one bowiem możliwość wyróżnienia produktów drzewnych, które pochodzą tylko i wyłącznie z odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Firma, która przygotowuje podmioty do procesu certyfikacji powinna trudnić się odpowiednim szkoleniem pracowników i pomagać we wszystkich formalnościach, które związane są z wyborem jednostek wydających certyfikaty.
FSC (Forest Stewardship Council) jest zaś międzynarodową, niezależną i pozarządową organizacją, która zrzesza instytucje przyrodnicze, zarządców lasów, firmy przetwórstwa drzewnego, osoby prywatne i leśników. Rada ds. Zrównoważonej Gospodarki Leśnej założona została w 1993 roki. Jest to najstarszy system certyfikacji lasów. Jego zasady są identyczne na całym świecie. System FSC składa się z dwu rodzajów certyfikacji – FSC FM (certyfikat dobrej gospodarki leśnej) oraz FSC CoC (dla firm przemysłu drzewnego – kontrola pochodzenia surowca z certyfikowanych obszarów leśnych w kolejnych etapach produkcji). Dzięki FSC CoC możemy więc poznać zawartość certyfikowanego drewna w wyrobie.
PEFC jest europejskim odpowiednikiem systemu FSC. Jest on na razie mniej popularny, a certyfikacja obejmuje głównie papiernie i drukarnie.
Jakie korzyści przynosi system certyfikacji? Przede wszystkim jest to poprawa wizerunku firmy, większe zaufanie klientów, poprawa komunikacji społecznej i większe przychody. Certyfikaty wydawane są na okres 5 lat. Po tym czasie przeprowadza się audyt, który rozpoczyna cały cykl ponownie.