Ostatnio dość popularną dolegliwością zdrowotną wśród społeczeństwa stał się zbyt wysoki cholesterol. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie warto, żebyś się bliżej zainteresował tym tematem, gdyż istnieją dwie prawdy dotyczące poziomu cholesterolu, jego dostarczania i produkcji w organizmie. Jak duży wpływ na poziom cholesterolu ma nasza dieta?
Pierwszą nazwą jaką określano cholesterol była cholesteryna. Cholesterol jest to biała woskowata substancja, ważny związek tłuszczowy naszego organizmu, występuję w osoczu krwi oraz tkankach. Ma bardzo duże zastosowanie wobec komórek naszego ciała, działa na nie stabilizująco i ma pozytywny wpływ na ich własności.
Cholesterol jest podzielony na „dobry – HDL” i „zły – LDL”, są to pochodne frakcje lipoproteinowe. Musisz zachować ustalone proporcje, żeby cholesterol nie stanowił zagrożenia dla naszego zdrowia.
Wysoki cholesterol jest niebezpieczny dla naszego zdrowia tylko wtedy, gdy nasze naczynia krwionośne są osłabione i ulegają pęknięciu. Jak obniżyć cholesterol bez żadnych leków i wyrzeczeń? Przed tym jak odpowiesz sobie na to pytanie, sprawdź jaką rolę pełni cholesterol dla Twojego organizmu.
Jest on potrzebny w naszym organizmie do prawidłowego funkcjonowania naszego centrum dowodzenia, którym jest nasz organizm. To budulec błon komórkowych, które tworzą taki mur obronny przed nieoczekiwanym wrogiem.
Dlaczego cholesterol jest Ci potrzebny do życia?
Cholesterol ma spore zastosowanie i jest niezbędny w naszym organizmie , przekonaj się o tym. Myślę, że po zapoznaniu się o jego zaletach zadasz sobie jedno bardzo ważne pytanie: Czy obniżanie cholesterolu jest wyjściem z tej trudnej sytuacji?
Cholesterol jest to jedyny surowiec z którego powstaje kortyzol. Nie można otrzymać go z innego surowca.
Kortyzol i jego zastosowanie:
- bardzo dobry środek antyalergiczny;
- zwiększa krzepliwość krwi;
- skutecznie stabilizuje czynność serca i układ krążenia;
- wywołuje euforię;
- hamuje nadmierny rozrost komórek czyli zwyrodnienia nowotworowe;
Cholesterol jest również wykorzystywany do syntezy niektórych związków biochemicznych takich jak: witamina D, hormony płciowe (kortyzon, progesteron, estrogeny i testosteron), kortykosterydy, kwasy żółciowe. Jego obecność w błonach komórek nerwowych ma duże znaczenie dla funkcjonowania synaps.
Cholesterol uczestniczy jeszcze:
- wytwarzaniu hormonów płciowych zarówno żeńskich jak i męskich odpowiadających za określone funkcje życiowe, budowę mięśni i kości, regulację potrzeby snu i odprężenia w jego trakcie,
- tworzeniu hormonu sterydowego o nazwie aldosteron, zarządzającego gospodarką mineralną,
- produkcji witaminy D odpowiedzialnej m.in. za budowę kości i stawów oraz
- przeciwdziałającej nowotworom (to bardzo ważna, a mało znana jej zaleta),
- używany do budowy błon komórkowy,
- używany do budowy komórek nerwowych,
- bierze udział w powstawaniu kwasów żółciowych.