Choroba wrzodowa może być niezwykle uciążliwa – ciągłe nudności, wymioty czy dokuczliwa zgaga to tylko niektóre objawy, które mogą pojawić się w związku z powstaniem wrzodów. Szybka i trafna diagnoza pomaga nie tylko zminimalizować wpływ objawów schorzenia na normalne funkcjonowanie, ale bardzo często umożliwia całkowite wyleczenie.
Choroba wrzodowa: narażony żołądek i dwunastnica
Na powstawanie wrzodów narażone są żołądek i dwunastnica, czasem też dolna część przełyku. Wrzody to ubytki przypominające kształtem krater, powstające w błonie śluzowej na skutek jej bezpośredniego kontaktu z kwasem żołądkowym i pepsyną. Przyczyny wystąpienia wrzodów mogą być bardzo zróżnicowane – od obecności bakterii Helicobacter pylori, przez palenie papierosów i zbyt częste sięganie po alkohol, aż po stresujący tryb życia czy predyspozycje genetyczne. Jak łatwo się domyślić, część z tych czynników możemy łatwo wyeliminować – wystarczy na przykład odstawić używki, ograniczyć stresujące sytuacje, lepiej się wysypiać czy przestrzegać diety. Należy mieć jednak świadomość, że to nie zawsze zapobiegnie wystąpieniu wrzodów.
Jak najłatwiej rozpoznać wrzody? Diagnostyka
Pewne dolegliwości powinny zwrócić uwagę i uświadomić, że możesz mieć problem z wrzodami. Długo utrzymująca się zgaga, nudności prowadzące do wymiotów czy kłujący ból brzucha pomiędzy pępkiem a mostkiem to pierwsze sygnały, które powinny zaalarmować. W niektórych przypadkach wymienionym objawom mogą towarzyszyć również spadek masy ciała bądź zaparcia; warto również zapamiętać, że wrzody mogą wpływać na poziom zmęczenia. Charakterystycznym objawem jest także nasilanie się dolegliwości od 1 do 3 godzin po posiłku, rano oraz w nocy. Warto pamiętać, że brak właściwej diagnostyki może doprowadzić nawet do powstania krwotoku wewnętrznego, który z kolei bezpośrednio zagraża życiu. Z tego względu, jeśli podane wyżej objawy utrzymują się dłużej niż w przypadku zwykłego zatrucia pokarmowego, warto udać się do lekarza. Diagnostyka odbywa się za pomocą badania endoskopowego, czyli tzw. gastroskopii. Dzięki temu lekarz może stwierdzić, czy wystąpiły ubytki w błonie śluzowej żołądka lub w dwunastnicy.
Leczenie choroby wrzodowej
fot. Shutterstock + modyfikacje własne
Jeśli za powstanie wrzodów odpowiada bakteria Helicobacter pylori, to lekarz prawdopodobnie zarządzi kurację antybiotykową; leczenie najczęściej polega na przyjmowaniu dwóch antybiotyków jednocześnie. Do tego lekarz przepisuje zazwyczaj preparat, który powstrzyma nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. W większości przypadków stosuje się też leki osłaniające śluzówkę oraz przyspieszające gojenie się ubytków. Warto również sięgnąć po leki na wrzody dwunastnicy i żołądka, które zminimalizują dolegliwości bólowe np. poprzez swoje działanie rozkurczowe.
Choroba wrzodowa może być bardzo dokuczliwa, nierzadko sprawia, że przestajemy normalnie funkcjonować. Z tego powodu warto znać jej objawy, a także czynniki, które prowadzą do jej powstania – dzięki temu można zminimalizować ryzyko wystąpienia problemu.