To pytanie porusza niezwykle interesujące i ciekawe zagadnienie, bowiem dotyczące tego, jak powinniśmy zadbać o własne zdrowie. Na ten temat powstało już mnóstwo książek i publikacji mniej lub bardziej naukowych, które kupić możemy w każdej księgarni. Poza tym media co rusz atakują nas spektakularnymi hasłami i programami przypominającymi o tym, jak skutecznie zadbać o siebie. W tym krótkim poradniku zajmiemy się przypomnieniem skutecznej profilaktyki dotyczącej chorób nowotworowych.
Przede wszystkim powinniśmy zapamiętać, że zawsze lepiej przeciwdziałać niż leczyć. Dlatego też profilaktykę stawiajmy na miejscu pierwszym. Każda osoba będąca palaczem tytoniu musi zatem wykonywać najlepiej raz w roku prześwietlenie klatki piersiowej. Pozwoli to na uchwycenie w jak najwcześniejszym stadium ewentualnych zmian nie tylko nowotworowych. Ponadto koncentrując się na górnych drogach oddechowych warto wykonać spirometrię. Takie badanie pozwoli uchwycić nieuleczalne, aczkolwiek możliwe do zatrzymania POCHP. By uzyskać skierowanie na powyższe badania wystarczy odwiedzić lekarza rodzinnego. Jeżeli stosujemy produkty mające na celu wybielanie zębów (co dość często robią palacze), sprawdzajmy czy stosowane przez nas produkty mają atesty. Niektóre tego typu produkty mogą wywoływać szkodliwe zmiany, dlatego warto wybierać te z atestami.
Badając piersi powinniśmy pamiętać, że w przypadku młodszych kobiet doskonale sprawdza się USG, natomiast budowa piersi u osób starszych niejako wymusza użycie mammografu. Poza tym niezwykle ważna w tym przypadku jest samokontrola – co najmniej raz w miesiącu.
Zajmijmy się teraz jamą brzuszną. Nie wszyscy wiedzą, że do wstępnej analizy budowy narządów wystarczy nowoczesny aparat USG i odpowiednio przeszkolony lekarz. USG jest tym badaniem obrazowym, które najczęściej poprzedza rezonans i tomografię komputerową.
Kobiety powinny poddawać się również cytologii raz w roku i regularnie badać stan oraz budowę pochwy. Mężczyźni natomiast strukturę jąder – najlepiej po gorącej kąpieli poszukując ewentualnych zgrubień i guzków. Poza tym każdy mężczyzna powinien dokładnie zaznajomić się z tym jak zbudowane są jądra oraz jak wyczuć najądrze.
Kolejnym etapem na drodze ku zdrowiu jest poświęcenie kilku chwil w tygodniu na zbadanie węzłów chłonnych. Każdy z nich powiększeniem może zareagować na infekcję, dlatego też nasz niepokój powinny wzbudzić te, które nie zmniejszają swoich wymiarów pomimo dłuższego upływu czasu.
Oglądajmy też znamiona – co najmniej raz w miesiącu pamiętając, że wcześnie wykryty czerniak jest w 100% uleczalny. Zaniepokoić nas powinien zmieniający się kolor znamienia, wypadanie z niego włosów, sączenie się płynu, swędzenie, szczypanie, powiększanie się znamienia czy krwawienie. Osoby szczególnie predysponowane do wystąpienia chorób skóry to kobiety i mężczyźni o rudych włosach i jasnej cerze, która niezbyt dobrze radzi sobie z promieniami słonecznymi.
Pamiętając o badaniach kontrolnych możemy nie tylko skutecznie walczyć z wszelkiego typu chorobami, ale także zapobiegać im. Warto więc już dziś zaznaczyć w kalendarzu terminy przyszłych wizyt. Pamiętając o sobie, pamiętamy o innych.