Pomiar ciśnienia nowoczesnymi ciśnieniomierzami automatycznymi wydaje się banalnie prosty jednak należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach.
Przede wszystkim przed pomiarem ciśnienia krwi należy przez kilka minut odpocząć, nie wykonujmy tego badania np. od razu po wejściu po schodach, czy ćwiczeniach. Przed pomiarem nie powinno się pić kawy i palić papierosów. Pomiar należy wykonywać codziennie najlepiej o tej samej porze – np o 9.00 i 18.00 Przed pomiarem warto zadbać o relaks – nie powinno się, a nawet nie należy mierzyć ciśnienia po jakimś emocjonującym zdarzeniu.
Istotne jest zastosowanie odpowiedniego mankietu. Nie chodzi tutaj o jego markę czy producenta. Ważne aby rozmiar mankietu był prawidłowo dobrany – dla dzieci, czy osób z dużym obwodem ramienia są specjalne mankiety oraz sposób ich założenia. Mankiet ciśnieniomierza zakładaj zawsze na ramię bez ubrania. Należy unikać podciągania rękawa na siłę do góry, bo to niepotrzebnie uciska ciało. Zakładany mankiet zawsze powinien znajdować się na wysokości serca. Najłatwiej jest osiągnąć to mierząc ciśnienie krwi w pozycji siedzącej z ręką opartą o blat. Należy zwrócić uwagę na ułożenie mankietu na ramieniu – wężyk powinien biec po wewnętrznej części przedramienia, a krawędź mankietu powinna znajdować się 2-3cm powyżej zgięcia łokcia. Podczas pomiaru należy bezwzględnie unikać poruszania się; nie powinno się rozmawiać.
Na wszelki wypadek warto wykonać dwa pomiary – pierwszy i za kilka minut drugi. Jeśli zmierzone wartości znacznie się różnią, koniecznie trzeba powtórzyć badanie za kilkanaście minut.