Kac morderca – nie bez powodu tak się mówi. Objawy tego typu zatrucia organizmu potrafią być bardzo nieprzyjemne i choć zazwyczaj zmagają się z nim kobiety, to jednak dotyka on również mężczyzn.
Do najczęstszych objawów zaliczamy bóle głowy, a także kiepskie samopoczucie. To jednak nie wszystkie objawy. Przeczytaj nasz artykuł, z którego poznasz wszystkie symptomy kaca oraz dowiesz się, jak z nim walczyć. Zachęcamy do przeczytania.
Najczęstsze objawy kaca
Kac to inaczej zatrucie alkoholowe, które pojawia się na drugi dzień rano, gdy przesadzimy z alkoholem na imprezie. Najczęściej dotyka osoby, które dopiero zaczynają spożywać alkohol, bowiem nie wiedzą one jeszcze, ile mogą, a ile już nie. Starsze osoby doskonale znają sobie “limity”. Jednakże to nie zmienia faktu, że zatrucie alkoholem może dopaść każdego.
Oto kilka najczęściej występujących objawów kaca:
- bóle żołądka,
- podwyższone tętno,
- bóle głowy,
- złe samopoczucie,
- senność/osłabienie,
- wrażliwość na głośne dźwięki i światło,
- większe pragnienie,
- problemy ze snem,
- drżenie całego ciała,
- biegunki i wymioty.
Zanim sięgniesz po alkohol…
Aby następnego dnia o poranku nie zmagać się z ogromnym bólem głowy, to warto odpowiednio przygotować się do spożywania alkoholu. Przede wszystkim zadbajmy o to, abyśmy byli wypoczęci. Organizm człowieka znacznie lepiej reaguje na alkohol, jeśli jest wypoczęty. Warto też zadbać o żołądek i zjeść tłusty posiłek.
Należy również przygotować się na następny dzień – już po imprezie. Dobrym pomysłem jest ugotowanie smacznej kwaśnej zupie, która zjemy na drugi dzień, a nasz organizm otrzyma duże ilości witaminy C. Osoby palące powinny także przynajmniej chwilowo zrezygnować z palenia papierosów lub je ograniczyć, ponieważ nikotyna wzmaga działanie napojów alkoholowych. Niezłym pomysłem będzie również zabranie ze sobą witamin w tabletkach.
…na imprezie…
Podczas imprezy również trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach, które uchronią nas przed kacem. Jedna z najważniejszych zasad mówi, że nie powinno się mieszać alkoholu. Niestety robi to bardzo wiele osób, przez co potem występuje kac gigant. Niemniej ważny jest kolor alkoholi – najlepsze są te jasne, bowiem ciemne zawierają więcej kongenerów. Nie zapominajmy też o tym, że organizm człowieka potrzebuje odpoczynku, dlatego podczas picia alkoholu nie wolno się spieszyć. Wskazane są też regularne przerwy. Niewskazane natomiast są napoje gazowane, bowiem przyczyniają się one do szybszej wchłanialności alkoholu. Warto pamiętać też o wypiciu przynajmniej pół litra wody przed położenie się spać, a także sięgnięciu po witaminę C lub aspirynę. To właściwie już wszystkie zasady, o których należy pamiętać, będąc na imprezie.
…. i po zabawie.
Budząc się nad ranem, nie powinniśmy odczuwać żadnych skutków kaca – pod warunkiem, że zastosowaliśmy się do powyższych porad. Jeśli jednak zdarzy się inaczej i wystąpi kac, to również istnieje kilka sposobów na niego – nawet po imprezie. Przede wszystkim należy:
- wziąć zimny prysznic,
- przyjmować duże ilości płynów
- zjeść pożywny posiłek,
- udać się na spacer.
Lekarstwa na kaca
Życie byłoby piękniejsze, gdyby w aptekach były dostępne tabletki, które wystarczy zażyć, aby momentalnie pozbyć się objawów kaca. Niestety obecnie nie znajdziemy w aptekach żadnych preparatów na kaca, aczkolwiek możemy się zaopatrzyć w produkty, które złagodzą objawy zatrucia alkoholowego. Składają się one z elektrolitów, które są bardzo pomocne, jeśli chodzi o nawodnienie organizmu. Warto też tutaj zaznaczyć, że istnieje jeszcze inna opcja – kroplówki witaminowe (sprawdź szczegóły).
Czym właściwie jest kroplówka witaminowa? Jest to nic innego jak zestaw witamin i minerałów, dzięki którym nasz organizm działa prawidłowo. Podaje je się dożylnie. Jeszcze niedawno korzystały z nich jedynie gwiazdy, które chciały szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego, jednakże już dzisiaj korzystają z nich praktycznie wszyscy. Do zalet kroplówek witaminowych zaliczamy:
- nawodnienie organizmu,
- lepsze samopoczucie,
- “dostawa” dużej dawki energii,
- szybszy powrót do pełni sił,
- łatwiejsze zasypianie,
- szybsze usunięcie toksyn z organizmu.
Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele sposobów na kaca. Każdy z nich jest skuteczny, aczkolwiek jak wiadomo – nie wszystkie organizmy są takie same, dlatego też czasem coś może pójść nie tak. Jednakże stosując się do powyższych porad możemy znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia kaca na drugi dzień po zakrapianej imprezie.
Jak to kobiety mają częściej? Mężczyźni mają bo więcej piją.
No obecnie to różnie z tym bywa, ale ogólnie faceci więcej.
Podobno te kroplówki witaminowe są dobre, ale nigdy nie próbowałem. Rzadko mi się zdarza, ale kolega był zachwycony.