Katar u noworodka może bardzo zestresować rodziców. Dziecko, które dopiero co przyszło na świat, nie potrafi przecież wydmuchiwać noska.
Zalegająca wydzielina utrudnia mu oddychanie, a także jedzenie i spanie. Co więcej, noworodki są szczególnie narażone na dalszy rozwój infekcji, obejmujący gardło, a także ucho środkowe i zatoki. Co zatem robić, aby nos noworodka był drożny? Oto naturalne sposoby na łagodzenie kataru, który jest objawem przeziębienia!
Katar u noworodka – najczęstsze przyczyny
U noworodków często pojawia się krótkotrwały katar wirusowy, mający postać jasnej, wodnistej wydzieliny, która powoli gęstnieje – jest on zazwyczaj niegroźny. Bardziej niepokojący jest katar bakteryjny, będący zielonkawą wydzieliną ropna, która może zaatakować również zatoki i oskrzela. Nie należy lekceważyć takiego kataru, ponieważ u noworodków układ odpornościowy jest jeszcze słabo wykształcony. W przypadku alergii może występować kichanie, świąd nosa oraz oczu, a także łzawienie i zapalenie spojówek.
Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w pokoju
Jeśli u maluszka pojawił się tylko katar, warto obserwować dziecko przez pierwszy dzień i w razie dodatkowych dolegliwości skonsultować ze specjalistą. Gdy tylko zauważysz, że dziecko ma katar, zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju i o to, aby powietrze w pomieszczeniu nie było zbyt suche. W takiej sytuacji optymalna wilgotność powietrza w pokoju powinna wynosić 60 procent. Można zastosować nawilżacz powietrza lub ewentualnie rozwiesić wilgotne tkaniny na grzejniku – muszą być jednak idealnie czyste. Zalecana temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa noworodek z katarem, to 18-21 stopni Celsjusza.
Naturalne sposoby na katar u noworodka
Bardzo ważne jest także oczyszczanie noska maluszka. Powszechnym sposobem na katar u noworodka są inhalacje z soli fizjologicznej, która nawilża drogi oddechowe. Nie wolno jednak wykonywać inhalacji z olejków eterycznych, bo mogą one powodować silny skurcz oskrzeli zagrażający życiu dziecka! W walce z katarem noworodka pomaga też zakrapianie noska kroplami roztworu soli fizjologicznej lub morskiej. Noworodek sam nie wydmucha nosa, dlatego należy mu w tym pomóc, odsysając nadmiar wysięku przy pomocy aspiratora. Trzeba pamiętać o starannym myciu tego akcesorium po użyciu. Po zabiegu powinno się nawilżyć błonę śluzową nosa.
Zadbaj też o odpowiednią pozycję dziecka podczas snu, by mogło ono w miarę swobodnie oddychać. Pozycja na brzuszku jest o tyle komfortowa, że dzięki niej wydzielina nie będzie spływała po tylnej ścianie gardła i nie zadziała drażniąco. Jeśli maluch nie będzie chciał zasnąć w takiej pozycji, bo woli spać na plecach, należy zapewnić mu wyższe ułożenie głowy.
Warto dodać, że u noworodków i niemowląt, a także nieco starszych dzieci, przyczyną kataru nierzadko jest alergia. Alergię kontaktową u noworodka mogą wywołać między innymi substancje znajdujące się w detergentach. Stosując proszek do prania dla niemowląt, który jest hipoalergiczny, ochronisz swoje dziecko przed podrażnieniami skóry oraz innymi objawami alergii.