Cukier jest praktycznie wszechobecny we wszystkich produktach spożywczych, zaczynając od słodyczy a kończąc na pieczywie. Nie zdajemy sobie sprawy jak duże ilości go pochłaniamy wyrządzając sobie wiele krzywdy (nadwaga, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie).
Czym dokładnie to jest cukier?
Cukier to nic innego jak sacharoza, czyli disacharyd składający się z glukozy i fruktozy. Wszystkie węglowodany (podstawowy składnik żywności min skrobia, celuloza, glikogen itd.) w przewodzie pokarmowym są trawione i rozkładane do cukrów prostych (min. glukozy) i w takiej postaci są wchłaniane oraz transportowane bezpośrednio do krwi.
Oczywiście cukier jest potrzebny naszemu organizmowi min. do wytwarzania energii oraz reguluje wiele procesów, natomiast w nadmiarze może wyrządzać nam wiele krzywdy. Za stan ten odpowiedzialna jest insulina uwalniana w dużej ilości z trzustki po spożyciu węglowodanów, powoduje ona min. magazynowanie cukrów w postaci glikogenu i kwasów tłuszczowych, blokuje hormon glukagon odpowiedzialny za spalanie tłuszczy, osłabia układ immunologiczny, itd.
Nadmierna podaż cukru może powodować oprócz cukrzycy i otyłości również wzrost poziomu cholesterolu, nadciśnienie i wiele innych powikłań.
Prawidłowy poziom cukru powinien wynosić 87 mg/dL, natomiast insuliny poniżej 5.
Obniżanie zawartości cukrów w diecie musimy robić powoli, aby nasz organizm nie zareagował autoagresyjnie (bóle i zawroty głowy, mdłości oraz inne poważniejsze przypadłości). Stopniowe zmniejszanie liczby węglowodanów o ok. 10-20 gram dziennie w przeciągu tygodnia, oraz częste (co 2-3h) i regularne spożywanie posiłków pomoże nam zapobiec tym niekorzystnym zjawiskom.
Głównym i najgorszym źródłem węglowodanów są wszelkiego rodzaju słodycze (czekolady, batony, cukierki, ciasta, ciasteczka itd.), cukier, słodkie napoje i soki owocowe, warzywne. Kolejnym znaczącym źródłem są same owoce i warzywa, płatki śniadaniowe. Ostatnim , najmniej inwazyjnym, jednakże też niebezpiecznym w dużej ilości: węglowodany pochodzące z produktów mącznych (pieczywo, kluski, makarony, sosy, zupki instant, itd.), ziemniaków, kasz, przekąsek słonych itp.
Zachęcam zatem do stosowania diety niskowęglowodanowej