Dzieci z nadwagą zazwyczaj mają rodziców z nadwagą. Pytanie brzmi, czy można oskarżać genetykę o nadwyżkę kilogramów u dziecka, czy raczej jest to efekt tego, że rodzice przekazują swoje własne zwyczaje przejadania się potomstwu, bo przecież wiemy, że nadwagę mamy tylko wtedy, jeśli się przejadamy. Rodzice lubią obwiniać dziedziczenie, twierdząc na przykład, że junior jest: „Grubokościsty – zupełnie jak jego ojciec!”.
Nikt jeszcze nie zidentyfikował jednej przyczyny otyłości. Wykazywano tylko genetyczną zależność pomiędzy nadwagą rodziców a tuszą ich dzieci. Niektóre statystyki są interesujące:
- Jeśli żadne z rodziców nie ma nadwagi, istnieje tylko 10% ryzyka, że dziecko będzie miało tego typu problem.
- Jeśli jeden rodzic ma nadwagę, zwiększa to ryzyko u dziecka do 40%.
- Jeśli obydwoje rodzice mają nadwagę, ryzyko u dziecka zwiększa się do 70%
To mogło by być wystarczającym dowodem na tezę, że waga dziecka jest determinowana przez dziedziczenie. Jednak pewien zabawny rezultat badania zniweczył szansę na łatwe rozwiązanie. Jedna grupa badaczy z powodzeniem udowodniła, że grubi rodzice mają grubsze dzieci. Tymczasem inna grupa odkryła, że rodzice ci mają również tendencję do posiadania grubych zwierzaków! Psuje to szyki zwolennikom dziedziczenia i jeszcze raz pozostawia nas w niepewności. Ponadto dzieci, które zostały adoptowane, zazwyczaj powielają tuszę swoich rodziców adopcyjnych, a nie genetycznych. A zatem chociaż istnieje genetyczny wpływ na typ budowy i tuszę, wydaje się, że czynniki środowiskowe również odgrywają tu ważną rolę.
Witam, no opublikowałem, bo ciekawy i ładnie przygotowany, ale brakuje porad – przydałoby się uzupełnić jak rodzice powinni dbać o dzieci, by nie miały nadwagi.
Pozdrawiam
Będę pamiętał. Za jakiś czas spróbuję uaktualnić tekst o porady dotyczące odżywiania dzieci.