Zima w pełni, na termometrze temperatury wskazują wartości ujemne, dlatego też niezmiernie ważne jest aby odpowiednio zadbać o prawidłowe ogrzewanie własnego domu. Część domów posiada w tym celu kotły grzewcze, jednakże wiele osób nie wie w jaki sposób je czyścić tak, aby nie ulegały szybszemu niszczeniu. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami w tym temacie.
Czyszczenie kotłów jest wskazane z kilku względów. Najważniejszy z nich to sytuacja kiedy to w trakcie spalania paliw stałych w różnych elementach odpływowych kotła osadza się popiół i sadz. Jest to o tyle ważne iż nawet kilka milimetrów takowej sadzy powoduje sytuację iż kocioł nie może w pełni wykorzystywać swojej mocy grzewczej. To wszystko wpływa na zwiększenie kosztów z tytułu używania kotła gdyż musimy użyć więcej paliwa.
Kocioł czyścimy w zależności od używanego źródła energii. Jeżeli kotły są na koks to czyścić musimy je minimum raz na dwa tygodnie, z kolei jeżeli kocioł jako paliwo wykorzystuje drewno, bądź węgiel to czyszczenie powinno odbywać się minimum raz w ciągu kilku tygodni. Generalne sprzątanie kotła z elementów takich jak kamień kotłowy powinno odbywać się co kilka lat.
Przejdźmy zatem to czyszczenia kotła. Kotły czyścimy pogrzebaczami bądź specjalistycznymi szczotkami. Przedmioty te muszą być dostarczone przez producenta wraz z kotłem. Do kotła dostajemy się przez otwory wczystne. Najczęściej otwory te są umiejscowione z góry, dlatego też nie ma najmniejszego problemu z dotarciem do wnętrza kotła. W momencie kiedy wyczyścimy kocioł powinniśmy jeszcze zgarnąć resztki popiołu. W tym celu dostajemy się do wnętrza kotła od dołu i wygarniaczem usuwamy resztki popiołu. Po zakończonej pracy powinniśmy dokładnie zamknąć wszelkie otwory w kotle, tak aby móc z powrotem przygotować go do pracy.
Pamiętajmy także, zanim przystąpimy do pracy, że w momencie wyłączenia kotła powinniśmy odczekać jakiś czas. Kotły mają to do siebie iż mimo iż wydają się z zewnątrz zimne to w środku posiadają wysoką temperaturę, a kontakt w gorącym kotłem może się dla nasz skończyć źle.
A czy można samemu wyczyścić piec gazowy?
Do gazowego lepiej wysłać serwisanta.
Szczotki, szczotkami ale jak dotrzeć do kanalików ciężko dostępnych? Niestety nie wszędzie da się wyczyścić szczotką. Czy wtedy taki środek Spalsadz sobie poradzi z miejscami ciężko dostępnymi ?
Jak nie spróbujesz to się nie przekonasz.