Jeżeli zamierzamy prawidłowo dokonać zakupu garnituru musimy dokładnie znać swoje gabaryty, czyli wymiary takie jak: wzrost, obwód klatki piersiowej oraz obwód pasa. Pomiarów trzeba dokonać dokładnie centymetrem krawieckim. Pamiętać trzeba o tym, że bardzo często pomiar obarczony jest błędem. Wynika to z luźnego naciągnięcia centymetra lub pomiar w płaszczyźnie nieprostopadłej do pionu. Uprzednio należy określić do do czego ma służyć garnitur. Czy mamy go założyć na uroczystą okazję typu ślub i czy będziemy przebywać w roli pierwszoplanowej (pan młody, świadek). W przypadku roli drugoplanowej należy wziąć pod uwagę to aby nie przyćmić bohatera imprezy. Nie należy zakładać ozdobnych kamizelek (błyszczących, złotych lub srebrnych) oraz krawatów o zbliżonej kolorystyce. Można ubrać kolorową koszulę np. jasno-szarą, błękitną, kolorem krawatu można nawiązać do barwy kreacji partnerki.
Na szczególne okazje do wieczorowych garniturów zakłada się często koszule, których rękawy mają szerokie wywijane mankiety zapinane na spinki do koszul. Produkowane są koszule dopasowane określane często jako slim. Są one dopasowane do sylwetki. Ceny koszul w naszej firmie kształtują się od 32 do 138 zł. Surowce używane do ich wykonania to często różne kompozycje bawełny z włóknami sztucznymi z większą zawartością bawełny. Materiały z domieszką włókien sztucznych są bardziej wytrzymałe i łatwo się prasują. Bawełna 100% jest przyjemna w użytkowaniu ale niestety trudna do prasowania. Kiedy ktoś potrzebuje koszuli z kołnierzykiem na stójce lub dokładnie dopasowanej, sklepowy krawiec dostosuje koszulę.
Podstawowe informacje niezbędne do zakupu koszuli to wzrost oraz rozmiar kołnierzyka(obwód szyi w centymetrach mierzony pod lekkim skosem). Bardziej dokładny wybór wymaga znajomości długości rękawa oraz wymiaru klatki piersiowej. Wymiary te nie są niezbędne gdyż tradycyjne koszule szyte są ze sporym zapasem i normalny facet najczęściej się w nich zapina. Szerokość koszuli proporcjonalna do rozmiaru kołnierzyka (im większy kołnierzyk tym obszerniejsza koszula), tak że panowie z grubymi szyjami zapinają się w klatce piersiowej i brzuchu bez problemu. Natomiast szczupli panowie o niewielkim numerze kołnierzyka także mają dopasowane koszule. Kołnierzyk musi układać się na szyi lekko na ukos, tak aby za zapięty guzik można było wsadzić palec. Przedziały wzrostowe w jakich są szyte koszule to 164 do 170, 170 do 176, 176 do 182, 182 do 188, 188 do 194. Rozmiary szyi od 36 do 54.
Spodnie męskie można pogrupować na dwa rodzaje: sportowe i wizytowe. Sportowe to często różnego rodzaju spodnie bawełniane typu jeansy lub tzw. bojówki(wyposażone w mnóstwo bocznych kieszeni i ekspresów), wykonane z bawełny grubej oraz cienkiej zależnie od pory roku i temperatury. Klasyczne jeansy zrobione są charakterystycznym podwójnym ściegiem (stebnowane). Rozmiary tych spodni określane są bardzo często w calach (1 in = 25,4 mm, zwany też jest calem międzynarodowym). Wymiary spodni wyznaczają dwie wartości wyrażone w calach. n.p W-40 L -32, gdzie W to obwód pasa a L to długość spodni. Żeby dowiedzieć się jaki mamy wymiar pasa w calach, trzeba zmierzyć się w pasie dobrze naciągając centymetr i rezultat pomiaru w centymetrach podzielić przez 2,54. Podobnie przelicza się długość. Spodnie sportowe można nosić do bluz dresowych, swetrów i koszulek typu T-shirt, można je również założyć do marynarki na niezbyt uroczyste okazje lub do pracy.
Przy zakupie marynarki przede wszystkim należy zastanowić się do jakiego celu ma ona służyć. Marynarka którą najczęściej używamy do pracy powinna pasować do różnych spodni (jeansy, wizytowe), oraz do różnych koszul, polówek lub golfów. Powinna być w neutralnym kolorze (szarym, popielatym). Ja polecałbym sportową z wełny lub ze sztruksu. Można do niej założyć jeansy, sztruksy lub spodnie bawełniane. Na uroczyste okazje same marynarki są rzadko noszone, w takim przypadku polecam jednak garnitury. Rozmiary jakie trzeba znać to wzrost oraz obwód klatki piersiowej. Czasami podawany jest tradycyjny sposób M, S, L, XL, XXL, jest on jednak mało dokładny. Rozmiary marynarek męskich zawierają się najczęściej w przedziałach: wzrost od 164 cm. Do 194 cm. Obwody klatki piersiowej od 88 cm. do 136 cm. Na uroczystości o lżejszym charakterze proponuje marynarkę błyszczącą lub uszytą z materiału imitującego skórę. Niekiedy klienci poszukują odzieży kolorowej (zielone, bordowe), lecz w ostatnim czasie są one trudno osiągalne.
Dodatkowe źródła i informacje
Autorem poradnika jest przedstawiciel sklepu mody męskiej „Aleksander”, którego asortyment opiera się głównie na garniturach, koszulach, marynarkach i spodniach męskich.