Decyzja zapadła – chcemy wstawić w naszym biurze drzwi szklane. Pytanie tylko – jakie drzwi szklane wybrać i jak się do tego zabrać? Oto kilka pomocnych rad.
Jeśli podjęliśmy decyzję, że montujemy drzwi szklane, to z pewnością wiemy także, gdzie będą zamontowane. Innymi słowy, jesteśmy w stanie sprawdzić odpowiednie wymiary. To ważne – tak jak i inne rodzaje drzwi, tak samo drzwi szklane muszą być dopasowane do otworu w ścianie. Sam jego rozmiar to jednak nie wszystko. Ważna jest tzw. ościeżnica, czyli popularna framuga. Trzeba zmierzyć ościeżnicę oraz sprawdzić, w którym miejscu znajdują się zawiasy. Od tego będzie zależało, czy kupimy drzwi prawe, czy lewe. Jeśli wybierzemy złe, będziemy musieli je wymieniać.
Kierunek, izolacja i kolor
Kolejną kwestią do rozważenia jest kwestia kierunku, w którym otwierać się będą drzwi. W niektórych pomieszczeniach – łazienkach, toaletach i kotłowniach – powinny otwierać się na zewnątrz. W tym przypadku nie mają znaczenia preferencje nabywcy – chodzi o bezpieczeństwo. W pozostałych pomieszczeniach możemy montować drzwi szklane według naszego upodobania.
Wybierając drzwi ze szkła dobrze jest sprawdzić ich izolację akustyczną i termiczną. Wprawdzie zaletą takich drzwi jest silniejsze tłumienie dźwięków, jednak poszczególne produkty mogą się od siebie różnić.
Kolejna kwestia istotna z estetycznego punktu widzenia – kolor drzwi. Może się wydawać, że szklane drzwi będą miały jeden kolor. To jednak mylne wrażenie. Na rynku dostępne są drzwi zwykłe przezroczyste lub matowe, wzorzyste, witrażowe, czasami szkło antisol, które nie przepuszcza promieniowania słonecznego.
Ile skrzydeł, jaka rama?
O czym jeszcze należy pamiętać przy wyborze drzwi szklanych? Choćby o rodzaju drzwi jaki powinniśmy wybrać. Drzwi szklane mogą być dwuskrzydłowe, prostokątne lub łukowe. Wybór odpowiedniej opcji zależy od wspomnianego już rozmiaru otworu i ościeżnicy, ale też od tego, na jakiej ścianie będą umieszczone.
Ważną kwestią jest sposób montażu drzwi szklanych. Podstawowym rozróżnieniem w tym przypadku będzie wybór między drzwiami składającymi się ze szklanej tafli i ramy, w której tafla się znajduje i drzwiami w których do szkła przytwierdzone są stalowe lub mosiężne okucia. W pierwszym przypadku montaż będzie odbywał się w sposób tradycyjny, w drugim może wymagać nieco więcej zachodu.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Tak jak same drzwi mogą być z okuciem lub ramą, tak otwór na nie może być z lub bez ościeżnicy. W dużych biurach, w których miejsce nie jest podzielone ścianami z betonu lub cegły spotyka się często ścianki szklane. W tym przypadku może się okazać, że ościeżnica nie będzie potrzebna.
Na koniec warto powiedzieć kilka słów o bezpieczeństwie. Dzisiejsze technologie są na tyle zaawansowane, że pozwalają na stworzenie bezpiecznych drzwi ze szkła. Jeśli tafla wykonana jest z materiału hartowanego o grubości około 8-10 mm, powinna być równie wytrzymała, co tradycyjne materiały. Hartowane szkło jest bowiem do siedmiu razy bardziej wytrzymałe od zwykłego. Co więcej, drzwi szklane są zwykle wykonane z materiału, który przy uderzeniu rozpada się na małe kawałki o zaokrąglonych, nieostrych krawędziach. Tak, jak w samochodzie.
Przy wybieraniu drzwi szklanych chyba i tak stawia się przede wszystkim na estetykę.
O tak, drzwi szklane potrafią rozświetlić ciemne pomieszczenia. Sama mam takie drzwi w przejściu pomiędzy salonem a jednym z pokoi. O takie dokładnie:
Fajnie to wygląda bo pokój jest niebieski, więc lilie jakby „pływają”.