Każdy z nas chce cieszyć się piękną i zadbaną skórą. Niestety niektóre dermatozy mogą wystąpić niezależnie od nas samych. Jedną z takich chorób jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, znane także jako egzema lub wyprysk atopowy. To choroba skóry o przewlekłym charakterze, która może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dowiedz się, jakie są jej przyczyny, najczęstsze objawy oraz w jaki sposób leczyć AZS.
Czym jest atopowe zapalenie skóry?
AZS to choroba skóry, której przyczyny są bardzo złożone i do dnia dzisiejszego nie zostały w pełni poznane. Przyjmuje się, że jej źródło leży w genach pacjenta i stanowi zależność pomiędzy czynnikami genetycznymi, immunologicznymi, środowiskowymi, a defektami w barierze ochronnej skóry. Jeśli rodzice chorują na AZS, jest wysoce prawdopodobne, że będzie zmagać się z nim także dziecko.
Do pozostałych przyczyn AZS zalicza się:
- zanieczyszczenie środowiska;
- alergeny (w tym pokarmowe);
- bardzo wysoką, jak i bardzo niską temperaturę, częste wahania temperatury;
- zakażenia;
- różnego rodzaju substancje drażniące;
- silny stres (może prowadzić do nawrotów choroby).
<
Egzema zdecydowanie częściej występuje u mieszkańców wysoce rozwiniętych miast i aglomeracji – odnotowuje się tam znacznie wyższe zanieczyszczenie środowiska.
Objawy AZS
W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry? Egzema to choroba skóry, której nie sposób przeoczyć, a jej oznaki powodują duży dyskomfort zarówno u małego dziecka, jak i dorosłego. Najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry to:
- silnie zaczerwieniona, łuszcząca się skóra;
- uporczywy świąd skóry, który zmusza do ciągłego drapania się;
- suchość skóry;
- wczesny początek zmian – mogą wystąpić już w okresie niemowlęcym;
- nietolerancja wełny;
- nietolerancja niektórych z przyjmowanych pokarmów;
- skłonność do zaostrzania się zmian skórnych w sytuacjach stresowych.
Egzema – w jaki sposób ją leczyć?
Warto pamiętać, że przebieg choroby, jaką jest AZS, dzieli się na dwie fazy: aktywną, w której pojawia się stan zapalny skóry i zaostrzenie objawów, oraz nieaktywnej (uśpionej), kiedy objawy dermatozy nie są aż w takim stopniu dokuczliwe. Niestety atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, dlatego każde leczenie powinno sprowadzać się do zniwelowania objawów i przejścia choroby w stan uśpienia.
W przypadku leczenia egzemy bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka. Należy unikać czynników, które mogą zaostrzyć objawy lub spowodować nawrót choroby. Zaleca się unikanie stresujących sytuacji, noszenia ubrań wykonanych z wełny oraz przestrzeganie diety.
Ogromną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja, a przede wszystkim emolienty, czyli preparaty silnie natłuszczające i regenerujące skórę. Prowadzą do odbudowy uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego, dzięki czemu zapobiegają przedostawaniu się czynników drażniących do głębszych warstw skóry. Emolienty stanowią składnik kremów, balsamów, emulsji do kąpieli czy maści. Należy pamiętać o regularnym nawilżaniu co najmniej dwa razy dziennie oraz po każdej kąpieli.