W ciągu swojego życia czasami korzystamy z pożyczek gotówkowych. Są to zwykle małe kredyty konsumpcyjne przeznaczone na różnorakie wydatki. Zaciągamy kredyty ratalne, np. na zakup sprzętu gospodarstwa domowego: lodówki, zamrażarki, pralki czy wieży HiFi, a także kredyty gotówkowe, kiedy w banku lub ze swojego rachunku pobieramy gotówkę, którą możemy przeznaczyć na wybrany dowolnie cel, np. wczasy czy urządzenie komunii.
Czym się sugerować przy wyborze najkorzystniejszej oferty?
Jeden z najważniejszych czynników, którym należy się kierować przy wybieraniu najlepszej oferty to niskie oprocentowanie kredytu. Oczywiście często jest tak, że im mniejsze oprocentowanie tym lepiej. Musimy jednak być ostrożni i zawsze zweryfikować także dodatkowe koszty, które musimy ponieść korzystając z kredytu.
Najbardziej istotną z nich jest prowizja od udzielenia pożyczki. Zdarza się, że instytucja finansowa kusi nas niskim oprocentowaniem ale w zamian za to pobierze wysoką prowizję. Bardzo często jest inaczej – reklama zachęca niższą prowizją lub nawet jej brakiem, ale za to zapłacimy więcej odsetek.
Bardzo dobrym pomysłem jest także zainteresować się innymi, dodatkowymi kosztami powiązanymi z udzieleniem lub spłatą pożyczki. Bardzo często banki dołączają do ofert dodatkowe ubezpieczenia, na przykład ubezpieczenie na życie, na wypadek choroby czy inwalidztwa. Za takie ubezpieczenia należy jednak dokonać zapłaty – jednorazowo (składka ubezpieczeniowa jest wówczas częścią kwoty kredytu) albo przy każdej racie pożyczki.
Możemy się ponadto spotkać z ponadstandardowymi opłatami, np. za prowadzenie konta spłaty pożyczki. Instytucje finansowe potrafią wykazać się w tym zakresie szczególną pomysłowością.
Podsumowując trzeba zauważyć, że oprocentowanie i prowizja to bardzo często nie wszystkie koszty związane z udzieleniem kredytu gotówkowego. Pomocne przy ostatecznym wyborze propozycji kredytowej może być porównanie jaką instytucja finansowa proponuje rzeczywistą roczną stopę oprocentowania – RRSO. Wskaźnik ten powinien uwzględniać wszystkie – a co najmniej znakomitą większość – kosztów i innych opłat związanych z zaciągnięciem i późniejszym zwrotem do banku kredytu. RRSO informuje o rzeczywistej cenie kredytu gotówkowego. Im niższa RRSO tym lepiej dla nas. Znaczy to tyle, że wybierając taką propozycję za kredyt konsumpcyjny zapłacimy mniej niż w innej instytucji.