Rozszerzając dietę należy kierować się zaleceniami zawartymi w schemacie żywienia niemowląt.
Dotyczy on dzieci do 1. roku życia i jest taki sam zarówno dla maluszków karmionych piersią, jak i mlekiem modyfikowanym. Sprawdź, kiedy i w jakiej ilości wprowadzać poszczególne pokarmy.
Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka?
Według wytycznych ekspertów, nowe posiłki powinniśmy wprowadzać do diety dziecka nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. To odpowiedni moment na pierwszą łyżeczkę posiłku, gdyż dziecko jest już gotowe na nowe smaki i konsystencję pokarmu inną niż mleko mamy.
W pierwszym roku życia maluszek szybko się rozwija i potrzebuje odpowiednich posiłków, które wesprą ten rozwój. Po pierwszym półroczu samo mleko mamy nie jest już wystarczające. Dlatego zachodzi potrzeba, jaką jest rozszerzanie diety niemowlaka.
Jakie posiłki podawać maluszkowi?
Około 5.-6. miesiąca życia dziecka należy wprowadzić do diety maluszka pierwsze warzywa, owoce oraz kaszki i kleiki bezglutenowe. Pierwsze posiłki powinny mieć gładką konsystencję. Objętość tych posiłków powinna wynosić 150-160 ml. W kolejnym kroku możemy podawać produkty zbożowe z glutenem. Jeśli karmisz piersią, podawaj swoje mleko dziecku wtedy, gdy domaga się pokarmu.
W 7.-8. miesiącu życia dziecko nabiera nowych umiejętności, jak gryzienie czy pobieranie pokarmu ustami z łyżeczki. Dlatego zaleca się, aby posiłki podawane na tym etapie miały już nieco inną konsystencję niż puree i zachęcały dziecko do żucia. Orientacyjna liczba posiłków to pięć, zaś ich objętość powinna wynosić 170-180 ml. W 9.-12. miesiącu objętość porcji należy zwiększyć do 190-220 ml. W drugim półroczu życia dziecka różnorodność podawanych posiłków powinna się zwiększyć. Do diety należy wprowadzić posiekane lub zmiksowane rybki i mięsko, kolejne warzywa i owoce (również w postaci surowej). Dziecku można podawać kaszki, pieczywo i przetwory mleczne – z wyjątkiem mleka krowiego.
Pamiętaj o najważniejszej zasadzie w czasie rozszerzania diety niemowlaka – to rodzic lub opiekun decyduje, co kiedy i jak poda dziecku, natomiast ono decyduje, czy i ile posiłku zje. Wprowadzając nowe posiłki zachowaj cierpliwość i wyrozumiałość – to na pewno ułatwi wam przygodę z m diety.
Dzień dobry. Kiedy dokładnie można przejść na modyfikowane mleko? Czy można od razu?
Niby lepiej najpierw karmić naturalnie. Podobno to dobrze wpływa na odporność dziecka, ale co dokładnego czasu to się nie wypowiem.