Proces wszczepienia implantu nie jest procesem bardzo trudnym, ani bolesnym dla pacjenta. Nie zwalnia to natomiast stomatologa (implantologa) z przeprowadzenia stosownej diagnostyki i badań stanu zdrowia pacjenta. Fakt powinien być traktowany priorytetowo w celu uniknięcia powikłań po zabiegu.
Pierwszym etapem jest zatem przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, sprawdzenie jego stanu zdrowia, zdobycie informacji dotyczących przyjmowanych leków czy też problemów zdrowotnych. Następnie lekarz implantolog powinien dokonać badania jamy ustnej, by sprawdzić stan tkanek miękkich oraz dodatkowo kości. Na tym etapie konieczne jest też wykonanie zdjęcia pantomograficznego w odpowiednim powiększeniu. W ten sposób możliwa będzie ocena stanu wszystkich zębów wraz ze stawami. Jeśli wyniki okażą się niezadowalające, konieczne może być wykonanie tomografii komputerowej, która umożliwia zobrazowanie przekroju szczęki i żuchwy. Dzięki czemu możliwe będzie dokładniejsze określenie warunków pacjenta i implementację stosownego systemu implantologicznego.
Ponieważ wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym, pacjent ma możliwość spodziewać się po nim pewnych dolegliwości takich jak ból, opuchlizna, siniaki czy czasowy brak czucia w okolicy zabiegu. Może także pojawić się zaczerwienienie a dodatkowo krwawienie z nosa. Dlatego tak istotne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza implantologa, a także ograniczenie alkoholu, papierosów czy innych szkodliwych używek.