Nowoczesna automatyka budowlana pozwala na stworzenie tak zwanych inteligentnych domów. Takich domów, które będą w pełni dopasowane do potrzeb lokatorów, a także do ich trybu dnia. Co warto wiedzieć o takich systemach? Jakie warto zainstalować we własnym domu?
System otwarty czy zamknięty?
Jedną z pierwszych kwestii, jakie dostaniemy do rozważenia w czasie wyboru systemu do sterowania domem, będzie rozstrzygnięcie czy chcemy zamknięty system z określonymi funkcjami, którego później nie będzie można rozbudować, czy też stawiamy na system z możliwością rozbudowy. Coraz więcej osób decyduje się na to drugie rozwiązanie. Szczególnie przy montażu systemu do świeżo budowanego domu. Pozwala to na początkowe zaoszczędzenie pewnej kwoty pieniędzy, a z czasem na rozbudowanie systemu o takie opcje, które okażą się nam potrzebne. Przykładowo na początku wybieramy tylko najważniejsze komponenty pozwalające na sterowanie ogrzewaniem czy oświetleniem. W następnych etapach rozbudowy inteligentnego systemu można dokupić czujniki ruchu, sterowanie bramą garażową i wjazdową, a także szereg innych komponentów, które można znaleźć między innymi na stronie zamel.pl.
Sposób kontroli inteligentnego domu
Podstawowym sposobem sterowania inteligentnym systemem zarządzania domem jest panel ścienny, który bardzo często stanowi serce całej instalacji. Coraz częściej do systemów dołączane są bezprzewodowe sterowniki, które w zależności od zasięgu pozwalają na zmianę parametrów w poszczególnych pomieszczeniach domu w czasie, gdy przebywamy w domu lub na zewnątrz najczęściej w granicach posesji. Zobacz również Nowoczesny system oświetlenia. Jak wybrać odpowiedni czujnik ruchu?
Na popularności zyskują rozwiązania, które pozwalają na pełne zautomatyzowanie systemu – dostosowanie go do dobowego rytmu dnia domowników, a także na w pełni zdalne sterowanie ustawieniami, a także włączenie i wyłączanie poszczególnych funkcji. Można to robić za pośrednictwem specjalnych aplikacji udostępnianych przez firmy oferujące takie systemy. Najczęściej aplikacje te są darmowe i produkowane w wersjach na wszystkie najpopularniejsze systemy operacyjne instalowane na urządzeniach przenośnych (zarówno tabletach, jak i smartfonach).
Jakie standardy automatyki budynkowej są najpopularniejsze?
Do najpopularniejszych standardów automatyki budowlanej zalicza się KNX/EIB. Jest to system pozwalający na dodawanie kolejnych elementów pozwalających na rozbudowę, czyli system otwarty. Można do niego dołączać moduły do różnych producentów, co znacznie zwiększa jego funkcjonalność. Innym popularnym systemem jest LON Works, który jest również otwarty. Komunikacja pomiędzy modułami odbywa się na przewodach telefonicznych. Może być również obsługiwany przez urządzenia mobilne.
System BA może być rozbudowywany, ale jedynie o produkty jednego producenta. Może być kontrolowany poprzez panel ścienny oraz urządzenia mobilne podłączone do internetu i z wgraną odpowiednią aplikacją mobilną (system obsługi zależy od producenta dostarczającego moduły).
Nie pogardziłabym taką hacjendą.
No fajnie, ale poza zasięgiem. Mi wystarczyłby w ogóle dom.
Same działki są strasznie drogie, absurdalne koszty. Żeby dom wybudować dzisiaj trzeba się zadłużyć na całe życie.