Z czasem pieniądze trzymane w tak zwanej „skarpecie” tracą wartość. Wynika to z inflacji czyli wzrostu ogólnego poziomu cen. W efekcie za zaoszczędzone pieniądze możemy kupić za jakiś czas mniej produktów i usług niż dzisiaj. Jedną z metod ochrony naszych pieniędzy przed skutkami wzrostu cen mogą być lokaty bankowe.
Które elementy powinno się uwzględnić przy wyborze najkorzystniejszej lokaty?
Przy decydowaniu o zainwestowaniu, na ogół zarobionych z trudem pieniędzy, należy się dobrze zastanowić. Przy wyborze lokaty w banku decyzja będzie prawdopodobnie dość łatwa – raczej najistotniejsze jest możliwie najwyższe oprocentowanie. Na które czynniki jednak ponadto powinno się zwrócić uwagę?
Poza oprocentowaniem lokaty terminowej – najbardziej istotnym w tym przypadku elementem wpływającym na atrakcyjność oferty bankowej – warto pomyśleć nad wygodą obsługi (tzn. głównie sposobem założenia i likwidacji). Coraz częściej możliwe bywa załatwienie wszystkich formalności powiązanych z zakładaniem i likwidowaniem depozytu terminowego bez wychodzenia z własnego domu. Nie wszyscy mają czas i ochotę żeby osobiście odwiedzać oddział banku. Takie rozwiązanie jest wtedy bardzo wygodne.
Przy porównywaniu ofert dotyczących naszych inwestycji należy sprawdzić czy od dochodów, jakich wielkość reklamuje bank będzie naliczony podatek od odsetek. Na rynku jest dużo ofert przewidujących brak podatku od odsetek dzięki, m. in. ich doliczaniu codziennie do lokaty w banku. Przed ostateczną decyzją należy jeszcze zweryfikować co się zadzieje kiedy zechcemy wycofać nasze środki z banku przed końcem okresu czasu na jaki zainwestowaliśmy środki. Czy dostaniemy chociaż część dochodów w zamian za za pożyczenie naszych oszczędności wybranemu bankowi?
Stopy procentowe NBP znów wzrosły a oprocentowanie lokat nie chce rosnąć. Kiedy banki się obudzą?
Może mieć to związek z tym, że czekają na zapowiadane zmiany prawne odnośnie kapitalizacji odsetek i naliczania podatku Belki.