Wiedza a umiejętność przelania jej na papier to dwie różne sprawy. Nie każdy potrafi dobrze pisać, ale mimo to można otrzymać ocenę bardzo dobrą, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Jeśli jednak nie jesteś pewien, czy twoja praca jest zgodna z zasadami języka polskiego, warto zainwestować w profesjonalne usługi korektorskie. Ceny takich usług są stosunkowo niskie, a praca od razu prezentuje się inaczej. Co innego jednak język i błędy, a co innego cała kompozycja. Już rozpoczynając pisanie pracy, trzeba trzymać się kilku ważnych zasad.
Przede wszystkim wypisz sobie wielkimi literami, gdzieś na kartce, temat pracy. Następnie zastanów się, co ma ona zawierać, jakie zagadnienia podejmować, jakie są twoje tezy i (ewentualnie) wnioski. Napisz plan pracy, cały czas pilnując, żeby nie oddalać się zbytnio od głównego tematu pracy. To naprawdę największy i najczęściej popełniany błąd. Każdy rozdział powinien mieć kompozycję zamkniętą i składać się z kilku części: wstępu, w którym krótko należy napisać, jakie tematy będą podejmowane w danej części pracy i co za pomocą tych wywodów postarasz się udowodnić. Największa częścią musi być oczywiście część analityczna. Rozdział należy zakończyć podsumowaniem go (krótkim) i jasno napisanymi wnioskami. Cała praca musi mieć podobne, jednak bardziej rozbudowane zakończenie dotyczące całej pracy.
Bardzo ważną sprawą jest prawidłowo skonstruowana bibliografia. Niestety, niewiele osób potrafi ją prawidłowo sporządzić, a błędy obniżają bardzo jakość pracy i niestety także ocenę. Warto więc dowiedzieć się od specjalisty, jak powinna wyglądać prawidłowa bibliografia i przypisy. Wszelkie ilustracje i źródła również muszą być prawidłowo podpisane i estetyczne. Koniecznie zwracaj uwagę na wyznaczniki edytorskie, które otrzymałeś z uczelni, a jeśli takich nie masz, zawierz zdrowemu rozsądkowi i zmysłowi estetycznego. Odpowiednia czcionka, interlinia, marginesy i akapity od razu zwiększają czytelność pracy. Jeśli nadal nie jesteś pewny swego, wyjściem może być korektorska poprawa prac magisterskich dokonana przez specjalistę. Praca magisterska jest przecież bardzo ważna.