W związku z faktem, iż przepisy kodeksu cywilnego regulują problematykę związaną zarówno z ubezpieczeniami majątkowymi, jak i osobowymi oraz że dotyczą tak szerokiego spektrum ryzyk i przedmiotów ubezpieczenia, zawarte w nich uregulowania mają charakter bardzo ramowy. Zatem poszczególne zakłady ubezpieczeń kształtują elementy umów warunkami ubezpieczeń (tzw. ubezpieczenia dobrowolne) lub warunki tych ubezpieczeń ogłaszane są w formie rozporządzeń przez Ministra Finansów (tzw. ubezpieczenia obowiązkowe).
Kodeks cywilny reguluje podstawowe kwestie związane odnośnie umowy ubezpieczenia. Uregulowania zawarte w kodeksie cywilnym mają w większości charakter bezwzględnie obowiązujący, choć niektóre z nich umożliwiają w swej treści wprowadzenie w umowie ubezpieczenia odmiennych uregulowań (tzw. przepisy dyspozytywne).
Artykuł kodeksu cywilnego wyraźnie reguluje kwestie odmienności warunków umowy od zapisów kodeksowych, gdzie strony umowy mogą dowolnie regulować swoje prawa i obowiązki, pod warunkiem jednak, iż nie stoją one w sprzeczności z przepisami bezwzględnie obowiązującymi.
Zasady określone w kodeksie cywilnym nie mają zastosowania w ubezpieczeniach morskich, które regulowane są z kolei przepisami kodeksu morskiego, a w szczególności, oraz szeroko rozumianej reasekuracji. Tak samo w ubezpieczeniach dotyczących obrotu z zagranicą zastosowanie mogą mieć zagraniczne warunki ubezpieczeń, odbiegające w swej treści od uregulowań kodeksowych (np. klauzule ładunkowe w ubezpieczeniach Cargo czy konwencja tzw. „Zielonej Karty” w ubezpieczeniach OC itp.).
Każda agencja ubezpieczeniowa zawiera z nami umowę, pierwsze co należy zrobić to dokładnie przeczytać taką umowę, warto też skonsultować się ze specjalistą.