Bardzo wiele osób gdy ktoś w ich otoczeniu porusza tematykę nagłośnienie zadaje pytanie ile ma wat mocy ? Nie było by w tym nic dziwnego gdyby większość z nich nie brała odpowiedzi jako parametr, który mówi nam o głośności co nie jest całą prawdą.
Po pierwsze – pytanie o moc zestawu nagłośnieniowego powinno się uzupełnić o dodatkowe pytanie jaka to moc. Wyróżniamy trzy podstawowe typy parametru moc w przypadku nagłośnienia a jest to: Moc RMS/AES (w zależności od normy pomiaru), moc muzyczna/programowa (nazwy stosowane wymiennie), moc szczytowa/peak. Pierwsza z tych mocy jest mocą, która dostarczone do nagłośnienia bez przerwy przez wiele godzin nie powoduje jego uszkodzenia. Norma Aes zakłada krótszy pomiar niż RMS dlatego jej wartość jest zazwyczaj większa o 20% od RMS. Moc muzyczna nie ma fizycznego znaczenia, przyjmuje się jednak, że jest to moc dwa razy większa od poprzedniczki i jest to moc jaką powinien mieć wzmacniacz aby maksymalnie wykorzystać możliwości nagłośnienia. Moc szczytowa to moc, która dostarczona do nagłośnienia przez ułamek sekundy nie powinna go zniszczyć.
Po drugie – głośność, a dokładniej natężenie dźwięku miedzy się w dB i związane jest to z chwilową zmianą ciśnienia wywołana przez dźwięk względem ciśnienia atmosfery. Producenci podają parametr oznaczany jako sensitivity lub SPL (Sound Pressure Level), który mówi o tym jakie ciśnienie kolumna jest w stanie wytworzyć w odległości 1m przy podaniu do niej 1W mocy. dB to skala logarytmiczna w której różnica 3dB to 2 krotnie większy lub mniejszy poziom. Wynika z tego, że nagłośnienie, które ma 100 dB skuteczności i 800W mocy jest tak samo głośne jak nagłośnienie o skuteczności 97dB i mocy 1600W!
Jak to policzyć – aby wyliczyć jak głośne będzie nagłośnienie przy podaniu jakiej mocy należy wykonać proste obliczenie :
10log(moc_podana)+SPL=natężenie_w_decybelach
W tym działaniu przyjmujemy, że logarytm jest logarytmem dziesiętnym.